Mitől úr, aki nem az?

2015. március 23., 11:25

Az átkosbeli értelmező kéziszótár szómagyarázatából, miszerint az úr „a kizsákmányoló osztályhoz tartozó vagyonos, befolyásos ember, a hatalom birtokosa, osztálya erkölcsi eszményeinek megfelelő férfi”, hiányzik egy tágabb, közmegegyezésen alapuló pozitív értelmezés, noha minden magyarul beszélő ismeri és használja. Mármint azt, hogy az igazi úr egyúttal úriember, akinek másokkal, különösen a nála alacsonyabb sorban élőkkel szembeni magatartása nyomokban sem tartalmaz kivagyiságot, gőgöt, lenézést, megalázást, a „mindenki annyit ér, amennyije van” gyalázatos cinizmusát.

Emiatt (is) egyre kevésbé értem, hogy a médiában szinte már kötelező jelleggel urazzák a hatalomhoz tartozó politikusokat-közszolgákat, ilyen-olyan államtitkár-helyetteseket, miniszteriális potentátokat stb. – de ide sorolom a miniszterelnököt is – a róluk beszélők. Ezzel ugyanis – hangjukban az irónia legcsekélyebb árnyalata nélkül – mintegy elismerik a szóban forgó „úr” többnyire egyáltalán nem létező erényeit. Föl sem merül bennük, hogy az illetőről sok minden elmondható, viszont hogy úriemberként megfelelne a demokrácia erkölcsi eszményeinek, a legkevésbé sem.

Füzesi István, Budapest

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.