Mások viszkije

Csak néhány hónapja jelent meg első novelláskötete, a Rablóhalak. De már a harmadik utánnyomás készül a yuppie generáció életmódkönyvéből. Saját nemzedékéről írt a szerző – Kötter Tamás álnéven. A 168 Órának arról is beszél: korosztálya a rendszerváltás első győztes nemzedéke, amely nagyon hamar pozícióba jutott. Aztán kiábrándult. KARÁCSONY ÁGNES interjúja.

2014. április 1., 20:24

- Fotózhatjuk. Arcát engedi fölfedni, valódi nevét nem?

– Annyi tudható: ügyvéd vagyok. És nem igazán szerencsés, ha jogi ügyeket meg novellákat is kidob a nevemre a Google. Legyen valaki, gondoltam, aki különválik bennem az ügyvédtől. Ha Kötter Tamás szól, mintha csak én beszélnék.

– Honnan a Kötter név?

– Van egy baráti kör, tizenkét éve összejárunk, mostanában a Kadarka Borbárban. Sokszínű a társaság, a liberálistól az ultrakonzervatívig, olykor kemény elvi viták is dúlnak, komoly összekapásokkal, nagy kibékülésekkel. Úgy hívjuk magunkat: „péntek esti misztikus férfiközösség”. Együtt találtuk ki Kötter figuráját – amúgy egy biztonsági szolgálat neve ez –, aztán feltöltöttük az alakot történetekkel, majd „kikértem” őt a társaságtól, amikor írni kezdtem.

– Szereplői: bankárok, ügyvédek, menedzserek, konzulensek, tanácsadók, modellek, késő harmincasok, kora negyvenesek. Nagy unatkozók. Hordákban élő magányosok. Mintha világstílus lenne az unatkozás és érdektelenség, azt követik. Ismerősökről formálta őket?

– Igen, sokukat.

– Aki magára ismert, még szóba áll önnel?

– Csak olyan emberekkel barátkozom, akiknek kellő önkritikájuk van, tudnak magukon, hibáikon, botlásaikon nevetni. Aki túl komolyan veszi önmagát, azzal nem tudok mit kezdeni.

– És ön ugyancsak unalmában fogott írásba?

– Nem. Azért, mert kissé narcisztikus vagyok. De főként azért, mert dühös voltam. Rettenetesen.

– Mi bőszítette?

– A hiányérzet. A magyar irodalom jelesei százszor szebben forgatják, hajlítják, csavarják és csűrik a nyelvet, mint én. Viszont úgy tükrözik a magyar valóságot, hogy abban vakfolt: tehát nem látszik az a társadalmi réteg vagy osztály, amely villámmódon lett a rendszerváltás első győztes nemzedéke.

– Nem a nagy privatizálókra gondol.

– Nem. Az én könyvem szereplői multikáderek, középosztálybeli „technikusok”, akik robotként mozgatják a nagy szervezeteket a csúcsmenedzserek szintje alatt. Ez a nemzedék rendkívül hamar pozícióba jutott, mivel a multistruktúrában káderhiány volt a rendszerváltáskor. Ők a yuppie-k vagy az X generáció, miként Tari Annamária pszichológus nevezi őket.

– Én inkább copygenerációnak mondanám. Vagy: száraz nemzedéknek. Nincs egyéniségük, nincsenek érzelmeik – legalábbis a könyvében.

– Igaza van. Michel Houellebecq francia író szerint az „örök gyerekek” korában élünk, akik felelősséget vállalni nem, de szórakozni annál inkább akarnak. Elég végigjárni csütörtök, péntek vagy szombat éjjel a Király utcát, a Gozsdu-udvart vagy a Bazilika környékét: ott van a még mindig magát kereső, magánéletileg totális csődbe jutott első szingligeneráció. Egyébként nagy vacsorákon, esti beszélgetéseken gyűjtöttem be a történetek alapjait. Cserna-Szabó András, akitől kreatív írást tanultam a Werk Akadémián, egyszer azt mondta: „Csak arra ügyelj, olyan novellákat írj, amelyeknek van magyarországi vonatkozása, mert az emberek szeretnek magukról olvasni. És ez a réteg nyilván szívesen hall magáról.” Megfogadtam a tanácsait.

– Az ön „rablóhalai” nem tőzsdecápák. Kopizzák a celebeket, a Való Világ a kedvencük, SMS-életet élnek. A lányok Gucci csizmát húznak, s Louis Vuitton a táskájuk. Az Oxygénben építenek testet. A férfiak Porschét vezetnek, bortúráznak, vitorláznak, parasztházuk van a Káli-medencében. A tulajdonuk a „tulajdonságuk”. Rendre sorolják a trendi gasztrohelyeket, ahova járnak: Klassz vagy Pomodoro, Kantin vagy T&G, Creol vagy Symbol satöbbi.

– Ennek a generációnak felsorolás az élete: mit akarnak elérni, s kipipálják, ami már sikerült. Számukra a XXI. század a gyors kielégülés kultúrája. Szépirodalmat nem olvasnak, forgatják viszont a Hitler szeretői, Sztálin hóhérai vagy A nagy sivatagi tankcsaták könnyű könyveit. Zsolt Péter a Való Világ kapcsán írt szociológiai kutatásában fejtette ki: a többség már nem tekinti mintának az értelmiséget, nem számít, szerinte mi a jó, mi a rossz. Sajnos a „mi a menő” harcban a yuppie-k és a multikáder technokraták győztek: az ő szokáskultúrájuk a követendő példa. Ebben zseniális volt Gyurcsány Ferenc 2006-os választási filmje. Ült egy hatalmas autó hátsó ülésén laptoppal az ölében...

– Ön most ironizál.

– Nem egészen. Ugyanis az a tíz másodperc tökéletesen összegezte: kik azok, hogyan suhannak, miként festenek, akik megnyerték az új „véleménycsatát”. Gyurcsány nekik üzent, hiszen ez a generáció a limuzin hátsó ülésén szeretne ülni, s valami őrült nagy félreértésként, szerencsétlenségként éli meg, ha ez nem sikerül. Velük szemben a lázadók vannak, az ellenkultúra szabadcsapatai, mondjuk a biciklis futárok, a romkocsmás fiatalok. Hozzáteszem: a yuppie nemzedék felületesen politizál, nem érdekli a „bonyolult társadalmi érdekek ütköztetése”. A rendszerváltáskor viszont még úgy gondolták, ahogyan én is, hogy Fukuyamának lesz igaza, győz a liberalizmus, az együttműködő államok szövetsége. Ám a világ fordul. Fukuyama és Huntington vitájából utóbbi került ki győztesen: illúzió a Nyugat univerzalizmusa, erősödhet az etnicizmus, ami nem azonos a nacionalizmussal. Változik a korosztályom is. Kiábrándultunk. Közülünk sokan konzervatívok ma már. Beláttuk: vannak nemzeti sajátosságaink, és nem lehet kritikátlanul alkalmazni a nyugati példákat. Ebből a „nyertes” nemzedékből többen radikalizálódtak is. Ők jelenleg a Jobbik holdudvara.

– Nyilatkozta: meglepődött, hogy könyve balról is elismerő kritikát kapott. Miért olyan különös ez?

– Mert a Magyar Nemzet írt rólam először, s úgy hallottam, akkor a Népszabadság majd juszt sem vesz észre. De Papp Sándor Zsigmond áttörte ezt, s azt mondta: „Tamás, irodalom van, amely vagy jó, vagy rossz, és kész.”

– Egyetértek. Tandori Dezső pedig a Forrás folyóirat mostani számában méltatja a Rablóhalakat: „Annyira mai és annyira mindenkori.” Azt is írja: „Hajrá, Kötter! Eddig maximum.”

– Nagyon jólesik. Valójában a Forrás és Pintér Lajos szerkesztő fedezett föl. Első novellámat különféle lapoknak postáztam, a Forrás hozta le, aztán kértek újabb írásokat. Tandorival sosem találkoztam, illetve egyszer egymás mellett ültünk egy presszóban, nyilván én megismertem, nem csak a kötött sapkájáról. Állandó szerzője amúgy a Forrásnak, elküldtem neki is a könyvemet, amikor megjelent.

– S mit szól a pénteki társaság az irodalmi sikeréhez?

– „Felállva üdvözlik.” Nálunk ez az elismerés rítusa. És várják a folytatást.

– Kötter úgy fogalmaz a könyv elején: negyvenéves korára mindent elért. Akárcsak az írója?

– Pontosan. Aki idén negyvennégy.

– Van balatoni háza, Porschéja? Felesége Gucci csizmát hord?

– Mind, igen. Vuitton táskája is van az író feleségének. Férjétől kapta. Különben kis faluból jöttem, saját erőből értem el mindent. Valahogy úgy látom magam, mint Francis Macomber rövid boldogságában Mr. Wilson, a vadász, aki ugyan bennfentesnek tűnik, mégis kívülálló. Ahogyan ő mondja: „Mások viszkijét iszom.”

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.