Láthatóvá tenni
„A művészet nem a láthatót adja vissza, hanem láthatóvá tesz” – így hangzott Paul Klee alaptézise, s ez lett a címe a Tate Modern minap megnyílt kiállításának, amely bemutatja a 20. század egyik kreatív óriását, a Bauhaus jeles képviselőjét.
Paul Klee 1879-ben Svájcban született értelmiségi, muzsikus családba.
Apja zenepedagógus, anyja zongoratanárnő volt. Tehetsége mind a zenében (jól hegedült), mind a rajzolásban hamar megmutatkozott. Münchenben tanult. Egyik alapítója volt a Die Blaue Reiter csoportnak. 1922 és 1931 között Weimarban a Bauhausban tanított, később Dessauban, illetve Düsseldorfban.
Kezdetben grafikusként dolgozott, majd akvarelleket, olajképeket, temperákat és pasztellképeket is készített, de nem hagyott fel a grafikával sem. Alkotásaival az I. világháború alatt tört be a művészeti életbe, ekkorra fejlesztette ki a színek patchworkjét, a rá annyira jellemző „mágikus négyzetek” festményeit.
A kiállítás elsősorban a Bauhausra – a modern dizájn bölcsőjére – fókuszál, a munkával és tanítással eltöltött évtizedre. 1929-ben festett „Esti tűz” című ritmikus kompozíciójával Klee világhírnevet szerzett magának.
A ’30-as évek radikális változást hoztak az életébe. A nácik elbocsátották düsseldorfi oktatói állásából, munkáit eltávolították a gyűjteményekből, és „degenerált művészetnek” bélyegezték meg. 1933-ban családjával együtt Svájcba menekült.
A kiállításon újra felfedezhetjük ezt a rendkívüli művészetet, az absztrakt formákat, a humort, a ritmikus színkavalkádot. A festmények, grafikák, akvarellek különböző gyűjteményekből érkeztek Londonba, s most a Tate-ben újra egymás társaságában lehetnek, éppen úgy, ahogy a művész eredetileg is elképzelte. Számos képet Klee saját kiállítása óta most láthat először újra a nagyközönség.
Tate Modern
Bankside
London SE1 9TG
Nyitva:
2013. október 16. – 2014. március 9.
Belépőjegy: £16.50
Kedvezményes jegy: £14.50
Legközelebbi metróállomások:
Southwark
Blackfriars
St Pauls
További Nagy-Britanniához fűződő írásokat olvashat az
angolosan.huweboldalon.