Jót tesz a lelkemnek

Madaras Gergely karmesterként egyre elismertebb nemzetközileg és idehaza is. Eredetileg fuvolásnak indult, feleségével, Győri Noémivel együtt, aki fuvolaművészként be is futott. A karmester a fuvolát sokáig hanyagolta, aztán a COVID alatt újra elővette, a Fesztivál Akadémián pedig mindkét minőségében fellép – de nemcsak erről kérdeztük.

2022. augusztus 7., 07:37

Szerző:

Egyenest a Király utcai játszótérről érkezett. Hol van otthon?

Három főhadiszállásom van. London a családi otthon, oda járnak a gyerekek óvodába, illetve iskolába, Noémi ott PhD-zett a Royal Academy of Musicon, én régebben ott dolgoztam az Angol Nemzeti Operában, emellett az ügynökségem is londoni. Angliában sokat lépek fel: a most kezdődő szezonban lesz például koncertem a Londoni Filharmonikusokkal, a City of Birminhgham, Hallé illetve Philharmonia zenekarokkal, valamint a BBC több együttesével. Nagyon szeretjük Londont, ahol egy inspiráló, felemelő és motiváló művésznegyedben élünk. Emellett a lelki-szellemi otthonomnak továbbra is Magyarországot tartom, lokálpatrióta budapesti vagyok. Szeretném azt érezni, hogy az itthoni zenei élet aktív résztvevője vagyok: az elmúlt években rendszeresen léptem fel hazai nagy együttesekkel, például a Budapesti Fesztiválzenekarral vagy a Nemzeti Filharmonikusokkal. Van egy kis lakásunk, ami három perc séta az Operaháztól, négy a Zeneakadémiától. Ezen a héten épp itt vagyunk „itthon”. A harmadik bázis Liège, ahol szintén fenntartok egy lakást, mivel harmadik éve vagyok a Liège-i Királyi Filharmonikusok zeneigazgatója. Ez jelenleg a főállásom, ahol évente 12-14 hetet töltök. AZ OPRL az egyik legfontosabb és legnagyobb költségvetésű belga zenekar, akikkel lehetőségem van arra, hogy elmélyüljek a szimfonikus repertoárban, rendszeres felvételeket készítsek, a világ élvonalába tartozó szólistákat hívjak meg, illetve turnézzak, amikor ezt a pandémia is engedi. Most hosszabbították meg a szerződésem 2025-ig. Emellett sokat vagyok úton: évadonként körülbelül 15-20 zenekarhoz hívnak vendégkarmesterként a világ minden pontjára.

Ez átlagos kötöttségnek számít az ön korában?

Azt hiszem, nagyon kiváltságos helyzetben vagyok, hogy ennyi felkérésem van. Ezek közül a zeneigazgatói pozíció adja a legtöbb feladatot, ebben a minőségemben nemcsak a saját koncertjeimmel foglalkozom: az évad tervezése, a zenekar művészeti fejlődése, a vendégkarmesterek és szólisták kiválasztása, a próbajátékok levezénylése és az együttes művészi csapásirányának, profiljának a kijelölése is az én feladatom – olyan ez, mint egy házasság, amely egy hosszútávú építkezés és összecsiszolódás, és ahol az örömök mellett a sárga csekkekkel is foglalkozni kell. A zenekarépítést tartom elsődleges feladatomnak, ami sarkítva annyi, hogy az együttes magasabb szakmai színvonalon legyen a mandátumom végén, mint akkor, amikor átvettem őket. Emellett művészeti vezetőként morális felelősséggel tartozom a zenekar általános emberi-szellemi-lelki jólétéért. A legelső közös évad derekán ütött be a koronavírus, ami rögtön próbára tette az éppen bontakozó kapcsolatunkat, engem pedig vezetőként mély vízbe dobott. Szerencsére jó csapatot alkotunk a zenekar főigazgatójával, aki régi barátom, mentorom. Vele közösen úgy érzem, hogy a lehetőségekhez képest legjobban vészeltük át ezt a periódust, és erősebben, tapasztaltabban, megedződve jöttünk ki belőle.

Vendégszerepléseinél gyakran vállal operát?

A COVID alatt nem vezényeltem szcenírozott operát, csak koncertszerű opera-előadásokat, többek között César Franck – aki egyébként liège-i születésű zeneszerző – Hulda című monstre művét. A következő évadban Sosztakovics Orr című operájának bemutatóját vezénylem a brüsszeli La Monnaie-ban, az elmúlt években pedig rendszeres vendége voltam olyan házaknak, mint a genfi és amszterdami opera, valamint a Magyar Állami Operaház. Minden nagy példaképem a szimfonikus repertoár vezénylése mellet operakarmester is volt, így a kezdetektől fontosnak tartottam, hogy legalább egy-két operát tanuljak meg és vezényeljek minden szezonomban.

A teljes cikket a 168 Óra hetilap 2022. augusztus 4-én megjelent lapszámában olvashatja.

Fotó: Dimény András

18:44

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.