Hogy úszik el...

2012. január 2., 06:35

Látod, Attila, hogy úszik el? Minden. Kenyér, szabadság, munka, jó szavak... Az éjben tapsikoló jázminok. A múlt, ami össze van torlódva. A karó meg a virág. A medvetánc. A kész és mégis csonka leltár. A szellem és a szerelem. A dadogó lét. Itt ez a szobor. Ami van, széthull darabokra.

„Felelj –
innen vagy?”

Itt a helyed, a Dunánál, e belvárosi éjben? Komor ég alatt üldögélek – írtad. S vajon meddig? Hány hét a világ, mit gondolsz? Mégis, magyarnak számkivetve...?

Rossz helyen ülsz, Attilám! Diszlokációs tévedés vagy. Mit keresel itt, az ágaskodó, neogót, nagyot álmodó Parlament tövében, amely túl akarta nőni a Brit Birodalom Házát? Mit keresel a délceg gróf Andrássy Gyula lovának hűlt helyén? Sokan vagytok ti szobrok errefelé. Ez itt „halmozottan problémás tér” – írta egy szakember. Nem való vagy te ide, Országház tövibe, bolondgombának! Nem vagy te képviselő! Hétszázötvenezer alapért. Jól hallod. Te, akinek havi kétszáz sose telt, az ám...

Zsebed a világ? Hisz üres! Szegény ember voltál te a lopók között.

Van hely föntebb is, lentebb is a parton, megmondta a magas hivatalosság, mért épp itt maradnál, ahol nem kívánnak látni? Szebb a korzó (kezdeményezőbbek a lányok), téresebb a hely a szigettel szemben. Ott is úszik dinnyehéj, korona, zenés sétahajó, sántikáló gyorsnaszád, vízi hulla, illúzióuszály.

Nem mindegy?

Nem! Hiszen azt mondtad: „Hanyag társadalmunkra szabatos szavam van.”

Pedig az hírlik: te vagy Kövér kedvence. Képzeld, hol ülhetnél csak, ha e házelnök Szabolcska Mihályt szívelné, vagy Szittya Attila Bendegúzt! És protekciód is van, volna a Házban. A kultúrkormánykeréknél egy „József Attila-díjas” áll, L. Simon László, és ugyanilyen kitüntetést tart a nachtkasznijában az államtitkár, a költőkolléga, az eltüntetésedtől, leértékelésedtől joggal visszarettenő Szőcs Géza.

Mit bánja sok törvényhozó? – kérded.

Magának rág mind, aki rág – tudod jól.

A lelkiismeret majd bekopog – reméled. Majd. Ám most még ott tartunk, hogy a semmi ágát is kivágják.

Az a baj, hogy 1944-ben neked még nem volt szobrod itt e téren. Mondhatnám úgy is: e téren le voltál maradva. Így aztán nem láthattad, amint a német csapatok megszállják Budapestet, amint Jaross Andor háborús bűnös, most még csak magyar királyi belügyminiszter betiltja a Szociáldemokrata Pártot, a Független Kisgazda Pártot és a Parasztszövetséget (majd a többit). A szakszervezetek élére pedig kormánybiztost rendel. (Tudod: szövőlány cukros ételekről álmodik... Hát most a torkára forrasztják.)

Korlátozzák a hallásszabadságot, megtiltják a külföldi rádiók hallgatását hat hónapos elzárás kilátásba helyezésével, majd elrendelik a teljes sajtócenzúrát. (Fortélyos félelem...) Vajon ilyennek képzelted? Ezt akarják „rehabilitálni”?

Na jó, hát nem az idejét akarják visszahozni e nehéz esztendőnek, az „ingerült időnek”, csak a terét. Amelyen ott állt Tisza Pista egész alakos és Andrássy Gyula meg a nagyságos fejedelem lovas szobra. Csak a teret akarják visszarendezni, „megtisztítani” a vörös gróftól, a zempléni fiskálistól meg az ’56-os miniszterelnöktől („a kormány a helyén van”), s ha a nagy anyagmozgatásban téged is odébb paterolnak – hát istenem! Paterolásban, tudod, nagyok vagyunk. Ahol dolgoznak, ott ugyebár hullik... Forgács, fej, guanó.

És még hátravan a ’44-es feketeleves. Október derekán őfőméltósága, a kormányzó úr a két pofon helyett – szorongatott helyzetében – inkább aláírja Szálasi Ferenc miniszterelnöki kinevezését, aki így egyetlen ugrással nemzetvezető is lesz. A te nemzetedé is, bizony. Itt, 1944 hősies terén. Jön a totális mozgósítás, a napi húszdekás kenyérfejadag, a Nemzeti Számonkérő Szék, az ország hadműveleti területté nyilvánítása, a kiürítés, a gettózás, az általános hadkötelezettség 17 és 70 közötti férfiakra, nőkre.

Hol voltál te akkor? Ezekben a vitézi, hevült hetekben? Hát a Fiumei úton, újratemetve. Sírodnál ott állt Radnóti Miklós is, még ép tarkóval, szétlövetetlenül. 1944 novemberében már ő is sírban, tömegsírban. Békévé oldhatja ezt bármiféle emlékezés?

„Hol sírjaink domborulnak, unokáink leborulnak” – vigasztalta magukat Petőfi. Neked nem volt efféle illúziód. Úgy gondoltad: ha van elszámolnivalója a múlttal a kései maradéknak, hát „a sírt, hol nyugszik atyja, kellene megbotoznia”. Hiszen kitántorogtak innen, acsargó habon tovatűntek, s ha maradtak, éltek alávetettségben, legfeljebb a nyugdíjas állás, az altisztség alázatos reményében.

Rám tekint pártfogón e század – írtad. Valóban? És a következő is, amiben most gázolunk? Finomul a kín? Vagy nagyon fáj?

Nem marad utánunk egy halom szépen rendbe rakott, hasított fa sem. Csak ez az indeterminált világ. Mozgó sírok, áthelyezett szobrok, meghamisított történelem.

Utolsó útjára indult az ország véleménydiktátor celEBje, Demény, az imádnivaló, „kötsög” vizsla, akinek mindig mindenről volt véleménye. Magos Judit, aki könyveket írt Deményről, közösséget épített a sajátos karakterű kutyája követőiből, kedden közölte a közösségi médiában, hogy Demény átkel a szivárványhídon.