Hogy mi van?

2013. január 23., 10:17

Azt állítja Orbán Viktor
(a Kossuth rádiónak adott interjújában), hogy az Alkotmánybíróság döntése az Átmeneti rendelkezések megsemmisítéséről alkalmat ad arra, hogy kisebb felülvizsgálatot is végrehajtsanak, „hiszen az alkotmány elfogadása óta már sok idő telt el, és egyértelműbb alkotmányszöveget tudunk így teremteni”.

Ezzel szemben a tény az,
hogy a fideszes alaptörvény elfogadása óta nemhogy sok idő, de még két év sem telt el, ráadásul már eddig is többször módosították a szöveget. Annak pedig, hogy mennyi idő telt el a hatálybalépés óta, semmi köze nincs a szöveg egyértelműségéhez. Egyértelműen fogalmazni 2011-ben is lehetett volna.

Azt állítja ugyancsak Orbán Viktor
(ugyanott), hogy 2010-ben Magyarország egy olyan, az összeomlás szélén egyensúlyozó ország volt, ahol a minimálbér emelését el sem tudták képzelni.

Ezzel szemben a tény az,
hogy nemcsak elképzelték, hanem 2009 végén, a világválság kellős közepén meg is tették. Az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (ami akkor még létezett) megállapodtak arról, hogy 71 500-ról 73 500 forintra emelik a minimálbért, és ezzel megőrzik a reálértékét. Így egyensúlyozott Bajnai. És így felejtette el Orbán.

Azt is állítja Orbán Viktor
(szintén a Kossuth rádióban), hogy eddig minden költségvetést, amit jegyzett, megcsináltak, így a 2012-est is, pedig azt mondták rá, hogy nagy lesz a hiány, hozzá kell nyúlni a tartalékokhoz.

Ezzel szemben a tény az,
hogy nemcsak a tartalékokhoz, de magához a költségvetéshez is hozzá kellett nyúlni év közben, nem is egyszer, annyira nem jött be az eredeti verzió. Ilyen sűrűn Magyarországon még nem módosítottak büdzsét, mint tavaly, különben nagyon elszaladt volna a hiány. De igaz, ami igaz, az újabb és újabb megszorításokat is Orbán Viktor jegyezte.

Azt állítja Giró-Szász András,
a kormány szóvivője (az M1 Ma reggel című műsorában), hogy a kormány vissza akarja hozni a magyar adórendszerbe azokat a pénzeket, amelyeket az elmúlt évtizedekben külföldi bankszámlákon helyeztek el. A szóvivő a brit Observer című lapra hivatkozott, amely szerint a hetvenes évek és 2010 között 242 milliárd dollár hagyta el Magyarországot.

Ezzel szemben a tény az,
hogy az Observer csupán egy civil csoport, a Tax Justice Network (Adóigazság Hálózat) becsléseit adta közre arról, hogy a világ leggazdagabb emberei mennyi pénzt menthettek ki adóparadicsomokba. Hogy ezek a becslések mennyit érnek, az eleve kérdéses, de hogy Magyarországról hamisak, az egészen biztos. Nálunk ugyanis a hetvenes-nyolcvanas években gazdag emberek sem voltak, de ha lettek volna sem vihették volna külföldre az egyébként dollárra át sem váltható pénzüket. Arról nem beszélve, hogy ha a mostani magyar nemzeti össztermék értékének dupláját kicsempészték volna a rendszerváltás után, Magyarország egyszerűen éhen hal. Ezt nyilván Giró-Szász András és Lázár János államtitkár is tudja, de egyszerűbb az Observer és a svájci adótitok mögé bújva bátor és igazságos kormányról beszélni. Egyébként nem bánom: hozzák azt a 242 milliárd dollárt. Itt leszünk, megvárjuk.

Azt állítja Csizmadia László
(a Civil Összefogás Fórum elnöke a Magyar Hírlapban): „Amikor kétszázezer civil követelt előrehozott választásokat Gyurcsány bukása után, és tömegek tiltakoztak Bajnai kormányfői kinevezése ellen, Bajnai úr és főnöke, Gyurcsány Ferenc egymás szavába vágva ismételgette a »tüntessenek, majd hazamennek«, »a politikának a parlamentben a helye«, »csak a csőcselék viszi az utcára« típusú mondatokat. Ugye, emlékszünk?”

Ezzel szemben a tény az,
hogy Gyurcsány bukása után nem követelt kétszázezer civil előrehozott választásokat, és nem tiltakoztak tömegek Bajnai kinevezése ellen sem. Maga Bajnai pedig nemhogy nem ismételgette, soha nem is mondta, hogy tüntessenek, majd hazamennek. Ugye, emlékszünk?

Azt állítja a Magyar Nemzet,
hogy a magyar állam jelezte, „hozzájárul, hogy a kolumbiai kerületi bíróság meghallgassa tanúként Csatáry Lászlót a MÁV ellen 2010 végén indult holokausztperben”.

Ezzel szemben a tény az,
hogy Kolumbia egy ország, nem pedig kerület, és Kolumbiában nem indult semmiféle holokausztper a MÁV ellen. Ellenben egy bizonyos District of Columbia valóban létezik: ott található az Egyesült Államok fővárosa, Washington (D. C.). Csak el ne küldje a Magyar Nemzet Csatáryt Kolumbiába!