Hercule Poirot száz éves lett

Agatha Christie, a krimi-királynője 100 éve alkotta meg Hercule Poirot, a zseniális és piperkőc detektív karakterét - írja az Index.hu.

2020. október 29., 15:42

Szerző:

Poirot az a belga származású, jellegzetes külsejű -tojásfejű és ápolt bajszú- nyomozó, aki az emberi természetet megfigyelve leplezi le a bűntényeket Christie regényeiben. 

A karakter megjelenése egyébként mindig kifogástalan és elegáns, többször hangoztatja is, nem tudja elképzelni, hogy lakkcipőn kívül másfajta, például kényelmes lábbelit is lehet hordani. 

A Gyilkosság az Orient expresszen című 1934-es klasszikus Agatha Christie egyik legnépszerűbb könyve, amelyben Poirotnak a vonaton lévő utasok közül kell kiválasztani a tettest. A nyomozás nemcsak bonyolult, de egyszersmind lelkiismereti dilemma elé állítja hősünket.  

Az utolsó Poirot mű -amelyben a nyomozó meghal- pedig a Függöny címet viselte. Cristhie többször szóvá is tette, ki nem állhatja a belga detektív karakterét, csak azért nem ölte meg korábban, mert annyian rajongtak érte.

Christie néhány hónappal élte túl nevezetes hősét, 1976 januárjában érte a halál. Összesen 147 novellát, tizenöt drámát és kilencven regényt hagyott az utókorra.

(index

 

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.