Hamarosan kaphatók a Los Angeles-i Bánk bán jegyei

Magony Zsolt, a társproducer Megakoncert vezetője úgy vélekedett, részletek még azért nem olvashatók a ház weboldalán, mert a fenntartók miatt az amerikai vezetők óvatosabbak a megszokottnál: Plácido Domingo Ring-előadásai "elég nagyot buktak", noha a Wagner-operák ismertek, ellentétben a most debütáló Erkel-művel - részletezte. Az Egyesült Államokban a kulturális intézményeket - köztük az operaházakat - magánpénzekből tartják fenn, így a támogatók felé kell először "eladni" egy tervet, és erősek az üzleti megfontolások is - magyarázta.

2011. július 17., 12:20

Magony Zsolt emlékeztetett rá, hogy a magyar állam februárban szerződésben garantálta a támogatását premierhez, június végén nyilvánosságra került információk szerint ez az összeg 200 millió forintot tesz ki. A teljes költséget Magony Zsolt 350-380 millió forintra becsüli, amerikai támogatók 150-180 milliót állnak. A producer szerint napok kérdése, hogy a magyar partnerek szerződései elkészüljenek - írja a

fidelio.hu. Los Angelesben arra várnak, hogy a magyar részről vállalt szponzorációs büdzsé összeálljon, ennek 75-80 százalékát várják előzetesen. Ezután kezdik népszerűsíteni az amerikai mecénások körében a produkciót, és elkezdődhet a jegyértékesítés.

A szervezők várhatóan augusztus elején újabb nemzetközi sajtótájékoztatókat tartanak Budapesten, majd Los Angelesben, ahol bemutatják a július eleji első stábértekezleten prezentált díszlet- és jelmezterveket. Az első igazi stábértekezletre, Londonba Christopher Koelsch ügyvezető és Rupert Hemmings produkciós vezető nemcsak azért repült át a tengeren túlról, hogy előadásokat "vásároljanak" Európában a Los Angeles-i ház számára, hanem főleg azért, hogy az alkalmat kihasználva találkozzanak a Bánk bán-előadás alkotóival, Tordai Hajnal jelmez-, Csík György díszlettervezővel, valamint Káel Csabával, az opera rendezőjével - nyilatkozta Magony Zsolt, a társproducer Megakoncert egyik vezetője. "Ez lesz az első átfogó prezentáció, amelyen bemutatjuk a kosztümöket és a színpadképet, és beszámolunk arról, hogy Solymosi Tamás is elkészült a koreográfia fő elemeivel. Los Angelesben egyébként nagyon örülnek annak, hogy Solymosi is fellép, szólót táncol az előadásban." A társproducer elárulta, Tordai Hajnal archaizáló és egyben modern kosztümöket tervezett, Csík György pedig különleges, a magyar operajátszásban valószínűleg ritkaságnak számító, áttetsző anyagból készült díszletét mutatatta be.

A magyar állam 200 millió forinttal támogatja a Los Angeles-i Bánk bán-előadásokat, a teljes költség várhatóan 350-380 millió forint körül lesz, a maradék 150-180 milliós részt az amerikai támogatók állják. Az előadásokra november másodk felében kerül sor. Bánk bánt a belcanto tenorként indult és jelentős amerikai sikereket elért, pozsonyi Klein Ottokár énekli. Melinda Rost Andrea és Kolonits Klára lesz, Gertrudis szerepére Wiedemann Bernadettet kérték föl, Brickner Szabolcs Ottót, Szemerédy Károly pedig Petúr bánt fogja alakítani. Tiborcot ketten is életre keltik: Kálmándi Mihály és Perencz Béla, utóbbit II. Endre király szerepében is látható lesz. A zenekarnak Erkel Ferenc muzsikáját Vajda Gergely Egyesült Államokban dolgozó karmester-zeneszerző tanítja be.

George Pataki volt New York-i kormányzó, a produkció köré szerveződött bizottság tiszteletbeli elnöke levelében - amelyet irodája eljuttatott Magony Zsolthoz - arról ír, hogy áttörésnek tekinti a Dorothy Chandler Pavilonba tervezett produkció létrejöttét a magyar kulturális diplomáciában.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.