Friss hagyomány Kismartonban: bőségkosaras piknik-koncertek
Van miből meríteni: az Esterházy dinasztia kapcsolata a zenével legendás, így amikor a kései utódok a hagyományok felelevenítését állították az idei program középpontjába, inkább a bőség zavarával kellett megküzdeniük. Ugyanakkor van már friss hagyomány – ilyen a piknik-koncerteké is, amelyek ideje ugyancsak eljött.
A Liebhaber-Concerte névre keresztelt sorozattal a szervezők a házi muzsika, a szalonzene műfaját óhajtják életre kelten. Igaz, hogy az Esterházy-zenetörténet középpontjában Haydn áll, ám vitathatatlan, hogy a hercegek alkalmazásában álló kortársak, illetve követői ugyancsak maradandót alkottak. Itt az ideje az ő alkotásaikat is életre kelteni.
E meggondolás alapján szerepelnek a programokban méltatlanul elfelejtett komponisták, és az Esterházy-gyűjteményben található régi, autentikus hangszerek is életre kelnek.
Áprilisban egy 1720-ban, Antony Posch műhelyében készült barokk csellóé volt a főszerep, a júliusi koncerten egy feledésbe merült, de a saját maga idejében sztárnak számító zeneszerző, Joseph Weigl dalaival ismerkedhet a közönség a
Duo Drama, Donald George tenor és kísérője, Lucy Maurozongorista tolmácsolásában.Joseph Weigl egyébként Haydn keresztfia volt. Művei egy részével az idei fesztivál keretében, 200 év szünet után már közelebbről megismerkedhettek az érdeklődők.
Weigl (1766-1846) zenész családban született, édesanyja szoprán énekes volt, édesapja pedig csellista, mindketten az Esterházy udvar alkalmazásában álltak. A gyermek zene iránti vonzalmát Gassmann fedezte fel. Az ő feljegyzéseiből tudjuk, hogy a fiúcska minden kottapapírt elcsent és telefirkálta hangjegyekkel. Már 16 évesen, 1783-ban operát szerzett (Die unnütze Vorsicht) saját babaszínháza számára. E művel felkeltette Christoph Willibald Gluck és Antonio Salieri figyelmét is (Salieri később zenére is tanította) –, így ezt a darabot már nagy sikerrel játszották a császári udvarban. Händel műveit egy másik zeneóriással, Mozarttal való együttzenélés során volt szerencséje megismerni. „A svájci család” (Die Schweizer Familie) című operája a kor német nemzeti daljátékának számított. A darab nem csak Schubertre volt nagy hatással, de Wagner egyik betétáriája is e darab a befolyására keletkezett. Sőt, mai szóval élve slágerszámba menő dalai visszaköszönnek Beethoven, Eybler, Hummel és Paganini műveiben is.
Az előadókról
Donald George, a san franciscoi születésű tenor megfordult a világ leghíresebb operaházainak (Milánói Scala, Párizsi Bastille Operaház, Berlini Német Operaház, Bécsi Állami Operaház) színpadán, olyan mesterek keze alatt dolgozott, mint Menuhin, Masur, Bernstein vagy Dohnányi. Hosszú ideig a Berlini Komische Oper társulatának állandó tagja volt. Egy kis
ízelítő!Fellépett többek között a Salzburgi, a Blosseimi, a Bregenzi és Jeruzsálemi Ünnepi Játékokon. 2008 óta a New yorki Zenei Egyetem professzora, számos mesterkurzus tanára.
Lucy Mauro zongoristával több mint hat éve muzsikálnak együtt a
Duo Dramaformációban. Többek között Margaret Ruthven Lang és Mathilde von Kralik dalait vették lemezre, következő lemezüket pedig Joseg Weiglnek és Mary McAuliffenek szentelik.Részletek a
honlapon.Itt a piknik ideje!
A piknikkoncert-sorozat már az első évben a közönség kedvence lett, érthető, hogy az idén – július 13-án – folytatódik. S hogy mitől piknik? Az esti koncertek előtt és a délelőtti matiné koncert szünetében a zenei élmény mellé kulináris élmény „jár“ a közönségnek. A szervezők gondosan összeválogatott elemózsiával teli kosarat kínálnak. A lakomát a kastélypark gyepén illetve a vadászlak előtt terített asztaloknál lehet elfogyasztani.
A piknik sorozat idei nyitó koncertjén Mozart Jupiter Szimfóniáját adja elő a Pozsonyi Szimfonikusok zenekara Jochem Hochstenbach vezényletével, majd Orff Carmina Buranaja következik, Miriam Clark szoprán, Oscar de la Torre tenor, és Robin Adams bariton szólisták közreműködésével. Részletek – jegyvásárléási lehetőségekkel a
honlapon.A folytatás már augusztusra esik: 10-én és 11-én Mendelssohn-Bartholdy Szentivánéji álom nyitánya után ismét az oroszt virtuóz zongorista, Alexei Volodin lép fel Beethoven IV. Zongoraversenyével. A koncertet Brahms II., D-dúr szimfóniája zárja.
További cikkeket olvashat Ausztriáról a
Szervusz Ausztriahonlapon.