Bécsi elismerés magyaroknak
Nemcsak a pályázók, hanem a nyertesek között is vannak magyarok: az Unruhe magánalapítvány vezetőitől az idén is május 1-jén vehették át a pénzjutalommal kísért elismerést azok, akiknek szociális célú projektje egyben innovatívnak és kreatívnak is minősült. A 2000 óta a bécsi Moser házaspár jóvoltából működő alapítvány csakis az ilyen erényeket (is) felmutató szociális elképzeléseket támogatja. Tavaly a SozialMarie névre keresztelt fődíjat és a vele járó tizenötezer eurót az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) kapta, 2010-ben viszont három magyar projekt részesült elismerésben és ezer-ezer eurós jutalomban. Összesen negyven magyar pályázat érkezett.
A SozialMarie díjat a bécsi Moser házaspár alapította családi örökségből. A díjakkal nem egyéneket támogatnak, hanem projekteket jutalmaznak, abból kiindulva, hogy azok hosszabbtávú „befektetésként” biztonságosabb hatásfokot érnek el. A bíráló zsűri azt vizsgálja, mennyiben újszerű a projekt témája, a támogatás, avagy segítség módja, a célcsoport, de az is közrejátszhat a pozitív döntésben, ha a projekt a saját területén újító szellemű vállalkozás.
Aki konkrétabban szeretné tudni, mit is takar a feltételként megjelölt innováció és a kreativitás, a legjobb, ha kicsit közelebbről szemügyre veszi az idei magyar díjazottak elképzeléseit.
A Holokauszt Vagonkiállítás Projekt célja megismertetni a fiatalokat a holokauszttal kapcsolatos történelmi tényekkel, szembesíteni őket valódi élettörténetekkel, példákkal a helytállásról. Mindez a projekt elindítóinak reményei szerint nagyobb toleranciára serkent, üzenete világos és időszerű: a gyűlölet, düh, bosszú sohasem jelenthet megoldást. Ötletes a megjelenítési forma: a korabeli tárgyakat, emlékeket egy a deportálások céljaira egykor felhasznált régi marhavagonban állították ki.
A DélUtán telefonos lelkisegély szolgálatot kifejezetten az idősebbek részére hozták létre. A betelefonálók konkrét egészségügyi, jogi, avagy családi problémáikkal kereshetik meg az egész országból ingyenesen hívható szolgálatot. A névtelenül folytatott beszélgetések enyhítik a betelefonálók magányát. A zsűri értékelte egyebek között a jó elérhetőséget, s azt a tervet, hogy rövidesen a határon túlról is hívható lesz a beszélgetővonal.
A Magdi a budapesti Józsefváros korábban elmaradott negyedében az itt élők kötődésének, új identitásának, önértékelésének megteremtését tűzte ki célul. A "Civil média" program terjeszkedésének iránya azt online felület. A képzés célja, hogy a helyi lakosok megtanuljanak rövid videóriportokat készíteni, feltölteni. Fejlesztik a Magdi című helyi újság néhány itt élő újságírója által létrehozott 8kerTV nevű videóblogot. A zsűri külön értékelte, hogy a projekt célja bekapcsolni a környéken lakó szegény, főként roma családokat is a társadalmi nyilvánosságba.
Az Unruhe Alapítvány 2010 decembertől várja a pályázatokat angol vagy német nyelven. A 2011-es SozialMarie díjra már egész Magyarország területéről lehet pályázni. Az első díj 15 ezer, a második 10 ezer, a harmadik 5 ezer euró pénzjutalommal jár – emellett 12, egyenként ezer eurós jutalmat is kiosztanak. Nem zárják ki azokat, akik egyszer már pályáztak, de az öttagú zsűri csak a továbbfejlesztett, módosított projekteket veheti figyelembe.
További cikkeket olvashat Ausztriáról a