Átadták a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál díjait

Mintegy 90 alkotás indult 19 kategóriában.

2021. augusztus 14., 21:35

Szerző:

Átadták a 15. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál (KAFF) díjait szombaton a kecskeméti Hírös Agórában. Káel Csaba, a mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos a fesztivál záróünnepségén elmondta: nagyon fontos, hogy a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál bemutatja az előző évek termését és biztatja a szakmát arra, hogy előre kell lépni.

Felidézte, hogy immár tizenöt éves a KAFF, amelyet a Nemzeti Filmintézet a továbbiakban is szeretne támogatni. A kormánybiztos köszöntötte az ötven éves Kecskemétfilmet és annak vezetőjét, Mikulás Ferencet. Mint fogalmazott: a kecskeméti stúdió és az ott készült produkciók csodálatos büszkeségeink. Hozzátette: azt szeretnék, ha ez a munka tovább folytatódna. A mintegy 90 versenyalkotást 6 zsűri értékelte és 19 kategóriában osztottak ki díjakat.

Az európai egész estés filmek versenyének zsűrije - Milorad Krtstic, Varga Zoltán és Menyhei Szabolcs - Tomm Moore Wolfwalkers című filmjét találta a legjobbnak. A legjobb magyar tévésorozat és a legjobb európai tévésorozat, valamint a legjobb 3 D-s film és a legjobb forgatókönyv díját Horváth Mária, a Cigánymesék alkotója nyerte. A nyertes alkotást a Duna World csatornán 2 alkalommal sugározzák december 31-ig és 120 napig a www.mediaklikk.hu oldalon is megtekinthető lesz. Az MTVA portfóliójába tartozó oldalakon népszerűsítik is a műsort. A nyeremény összértéke 2,5 millió forint.

A legjobb magyar tévésorozat második helyezettje Glaser Kati Városi legendák: Családi ökörség című munkája lett, az európai szekcióban az ír Mcgrath David Pablo Villakanál című sorozata pedig dicséretben részesült. A legjobb európai tv-special díját a francia Guillaume Loring Vanille című munkája nyerte, a belga Julien Bisaro Choum kalandos útja című filmjét pedig dicséretben részesítette a Kling Bélából, Baksa Balázs és Horváth Mártából álló zsűri. A magyar filmek díjairól Barta Dóra, Demeter Éva, Kollarik Tamás, Nyerges András és Waliczky Tamás döntött. A Magyar Filmkritikusok díját Ulrich Gábor Dűne című kisfilmje kapta, Darabos Éva Pá kis panelom! és Horesnyi Máté Kisebbik rossz című műve dicséretben részesült.

A legjobb animációs munka díját Ulrich Gábor Dűne című kisfilmjének ítélték, a legszínvonalasabb képi formanyelvért járó díjjal Szöllősi Anna Helfer című filmjét méltatták. A legjobb elsőfilmesnek Osztós Zsófia bizonyult Akárhová című filmjéért. A legjobb diákfilm díját Gyarmati Lejla Mostanában nagyon című alkotása kapta, Osztós Zsófia Akárhová című filmje és Wator Ádám Patrik Sunshower című műve dicséretben részesült. A legjobb alkalmazott animáció díját Pataki Szandra kapta Globális öngyilkosság című munkájáért.

A Diák Zsűri díját az európai filmek kategóriában a horvát Matija Pisacic Glória kalandjai sorozat Gyilkosság a székesegyházban című epizódja nyerte. A diákok a magyar filmek közül Duckii Tomek Plantarium című alkotását találták a legjobbnak. A kritikai írópályázat nyertese Szabó Hajnalka Így alszunk mi című írása lett, a második helyen Böhm Róbert Az állatokat megesszük ugye?, a harmadikon pedig Nagy Tibor Körbe érő zsákutca című alkotása végzett.

Az Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület és az Ifjúsági zsűri díját B. Nagy Ervin Cserebogarak 2. Papp Laci című rövidfilmje nyerte. Közönségdíjban a Wolfwalkers részesült. A kétévente megvalósuló nemzetközi seregszemle idén augusztus 11. és 15. között zajlott, vasárnap a közönség újra megnézheti a nyertes alkotásokat.

(Kiemelt kép: A legjobb magyar tévésorozat és a legjobb európai tévésorozat, valamint a legjobb 3 D-s film és a legjobb forgatókönyv díját Horváth Mária, a Cigánymesék alkotója nyerte. Részlet az alkotásból.)

 

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.