A szovjethatalom fekete macskája

2017. február 4., 15:00

Szerző:

Szilánkosra tört körülöttünk, velünk, bennünk a huszadik század: háborúk, forradalmak, lakosságcserék, kény­­szer­­kitelepítések, zűrzavar, mélyen fészkelő ingerültségek. Harmonikusan folydogáló, zavartalanul végigmesélt, generációk egymásra épülését méltató, arányos családregényt aligha lehetett írni róla/benne. Meg kellett nyitni korunk hőseit és tereiket a hullámzás, a sodrás előtt.

Egyenes vonalú történetmesélés helyett itt mozaikos a szerkesztés: a nagyszülők történetét az unokáé folytatja. A históriák egymást írják felül, minden epizód új fénytörést, újjáfogalmazandó képet kínál. A „tűzdelt” szöveg ismét felnyitja a korábban befejezettnek látott szerkezeteket. („Mi lehet több az elmúlt időnél?” – kérdi a szerző.) A „talált” szövegek új és újabb időkapszulákként (levelek, feljegyzések, a KGB-archívum dokumentumai stb.) működnek, új távlatba helyezik az eddigieket.

Jakov Oszeckij (1890–1956) és Nora Oszeckaja (1943–) vagy száz évet él végig, megtapasztalja Kijev, Moszkva, Cseljabinszk, New York és más városok életét, kaszárnyák és lágerek, színházak és tudományos intézetek élményeit, túléli az első és a második világháborút, s mára túl van mindenféle interkontinentális kalandok és csapdák tapasztalatain. A nagy társadalmi kísérleten.
Krupszkaja óvodájában a fakirakósból sarlót és kalapácsot lehetett összeügyeskedni a gyermekkorú szovjet emberek számára. Hogy aztán tényleg erre vágyott-e a nép, arra nézve olvassanak Szolzsenyicint.

A Jakov által soha meg nem írt regény tehát most – más tollán – elkészült. Szól a fehér férfinak, a fekete nőnek, a nigériai kalóznak, a párizsi péknek, a Rio de Janeiró-i transzvesztitának, az öreg rabbinak. Mindnek. Nekünk is. Jól.

(Ljudmila Ulickaja: Jákob lajtorjája. Fordította Goretity József. Kiadta a Magvető.)

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

2024. szeptember 18., 07:00

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!