Véget ért a Paralimpia - óriási magyar siker

Minden idők legnagyobb brit sportparádéja zárja hétfőn London olimpiai nyarát, amely népszerűségét, statisztikáit és sportsikereit tekintve a legmerészebb várakozásokat is messze felülmúlta. A londoni 2 arannyal, 6 ezüsttel és 6 bronzzal együtt a magyar sportolók 31 arany-, 40 ezüst- és 56 bronzérmet gyűjtöttek az eddigi 14 paralimpián.

2012. szeptember 9., 17:08

A szervezők egymilliós ünneplő tömeget várnak a hétfő délutáni londoni parádéra.



A felvonulás négy kilométeres útvonalán, amely a londoni City polgármesterének hivatalától - Mansion House - az első számú londoni királyi rezidenciáig, a Buckingham-palotáig vezet, 21 nyitott tetejű emeletes városnéző busz viszi végig a brit olimpiai és paralimpiai csapatok 830 versenyzőjét és edzőjét.

A brit olimpikonokat II. Erzsébet királynő legfiatalabb gyermeke, a 48 esztendős Eduárd, Wessex grófja - a Brit Paralimpiai Bizottság fővédnöke - üdvözli majd, de nem hivatalos értesülések szerint jelen lesz Vilmos herceg, a brit trón várományosa - Károly trónörökös és a néhai Diana hercegnő elsőszülött fia -, és felesége, Katalin hercegnő is.



A parádéra összegyűlő tömegnek és az olimpikonoknak lesz mit ünnepelniük, a 2012-es londoni olimpiai és paralimpiai játékok ugyanis az utóbbi évszázad legnagyobb brit olimpiai sikersztorijának bizonyultak.

A brit sportolók összesen 183 érmet nyertek az olimpiai és a paralimpiai versenyeken a 2008-as pekingi játékokon begyűjtött 149 érem után. Az idei brit éremgyűjteményt 29 olimpiai és 33 paralimpai arany gazdagítja. A brit versenyzők az olimpián három, a paralimpiai játékokon kilenc új világrekordot állítottak be.

A versenyek közvetítését 50,2 millió brit tévénéző figyelte legalább negyedórán át - ez az időtartam a nézettségi mérések alapegysége -, vagyis a játékok Nagy-Britannia teljes lakosságának 87 százalékát ültették a képernyők elé. A brit televíziózás eddigi történetében nem volt még egy esemény, amely ilyen érdeklődést vonzott volna.

A versenyhelyszínekre is országnyi tömeg látogatott ki. A olimpiai rendezvényekre 8 milliónál több, a parlalimiai versenyekre 2,7 millió belépő kelt el; ez utóbbi 50 százalékkal több a pekingi paralimpiai játékokra eladott jegyek számánál.

A londoni olimpiai és paralimpiai játékok költségvetése 9,3 milliárd font (3400 milliárd forint) volt. Az összeg zömét államháztartási forrásokból, az állami lottójáték bevételeiből, valamint a Londonban élők városi adóiból fedezték.

A The Sunday Times című tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lap szerkesztőségi kommentárja szerint nyilván lesznek olyanok, akik azt mondják majd a versenysorozat vasárnapi zárása után, hogy ezt a közpénzt más, érdemesebb célokra is el lehetett volna költeni. A kormányok azonban előszeretettel költik az adófizetők pénzét kevésbé nemes ügyekre is. A brit kormány évente 683 milliárd fontot költ, ami hetente több mint 13 milliárd font közkiadásnak felel meg. A játékok költségei több évre elosztva eltörpülnek e tételek mellett, és a londoni olimpiára még nagyon sokáig emlékezni fog a világ - írta vasárnapi szerkesztőségi cikkében a patinás brit lap.

Minden idők negyedik legsikeresebb magyar szereplése

A 33 tagú magyar küldöttség - az érmek számát tekintve - minden idők negyedik legsikeresebb szereplésén van túl, a londoninál ugyanis csak 1984-ben New Yorkban (29), 2000-ben Sydneyben (23) és 2004-ben Athénban (19) lett nagyobb a termés.

Az első magyar paralimpiai medált, egy bronzot 1972-ben Fejes András szerezte kerekesszékes hajtásban Heidelbergben. A legsikeresebb szereplés New Yorkban volt, amikor a küldöttség 29 éremmel tért haza (13/11/5).

A testi fogyatékosok seregszemléjét 1988 előtt "Fáklyás Játékoknak" hívták, és nem volt kötelező az olimpia helyszínén megrendezni. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) megállapodása után 1988-tól hívják az eseményt paralimpiának, és azóta mindig az olimpia helyszínén bonyolítják le.