Tovább irtaná Bolsonaro az őserdőt, ezrek tiltakoztak
Gyengítenék az Amazonas környezetvédelmi védelmét és engedélyeznék a bányászatot az őslakosok földjein.
Több ezren tiltakoztak szerdán a brazil fővárosban, Brazíliavárosban a törvényhozás épülete előtt a Jair Bolsonaro elnök által támogatott törvénytervezetek ellen, amelyek gyengítenék az Amazonas környezetvédelmi védelmét és engedélyeznék a bányászatot az őslakosok földjein.
A rendezvényt Caetano Veloso népszerű énekes és három tucat másik brazil zenész kezdeményezte annak érdekében, hogy felszólítsa a törvényhozókat, állítsák le az Amazonas esőerdejeinek pusztítását.
Tollas fejdíszt viselő őslakosok, növényvédő szerek mezőgazdasági használata ellen tiltakozó transzparenseket tartó diákok és méheknek öltözött gyerekek keveredtek a tömegbe, amely egy óriási felfújható vízidisznó és egy pingvin alatt haladt.
Priscila Borges egyetemi tanár, aki fának öltözött, azt mondta, hogy Brazília környezetét veszélyezteti a mezőgazdaság terjeszkedése és az agrárbiznisz érdekeit szolgáló kormány.
„A helyzet kritikus, ez a kormány elpusztítja azt, ami az erdeinkből megmaradt”
– idézte őt a Reuters brit hírügynökség.
A gyűlésen az ellenzett jogszabályok között szerepel egy olyan törvényjavaslat, amely amnesztiát adna azoknak a földbirtokosoknak, akik évtizedek óta illegálisan megszállják a kormányhoz tartozó vagy hagyományosan őslakos közösségek által lakott földeket.
Más törvényjavaslatok gyengítenék a környezetvédelmi engedélyezés követelményeit, és növelnék a mezőgazdasági termelők által használható növényvédő szerek és gyomirtók számát.
Egy negyedik törvényjavaslat, amelyet a kormány arra hivatkozva, hogy az ukrajnai háború megzavarta a gabonafélék termesztéséhez szükséges műtrágyaellátást, gyorsított eljárásban szeretne keresztülvinni a kongresszuson, engedélyezné a bányászatot és az olajkitermelést az alkotmány által védett őslakos rezervátumokban.
Veloso és más zenészek találkoztak a szenátus vezetőjével, Rodrigo Pachecóval, hogy kérjék segítségét a törvényjavaslatok megakadályozásában.
„Brazília válaszúthoz érkezett. Az Amazonas erdőirtása korlátlan méreteket ölt, az őslakosok elleni erőszak elszaporodott, és a környezet védelmet aláásták”
– mondta Veloso. Hozzátette: megkérdőjeleződött az ország hitelessége.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Aguilar Abecassis / AGIF Aguilar Abecassis / AGIF / AGIF via AFP)