The King’s Speech – A király beszéde

A dadogós Bertie-ről, a későbbi VI. György királyról készített történelmi filmdrámát Tom Hooper, a tehetséges, fiatal angol filmrendező. A főszerepet alakító Colin Firth már besöpört egy Golden Globe díjat, de a szakma szerint újabb díjeső vár rá és a film alkotógárdájára.

2011. január 31., 11:02

Szerző:

Albert herceg, V. György király második fia, gyermekkora óta küzdött a dadogással. Orvosok és szakemberek hada próbált segíteni rajta, ám minden kísérlet eredménytelen maradt. A királyi család végül belenyugodott Bertie beszédhibájába és nem is törődött volna vele, ha a 30-as évek történelmi eseményei nem állítják Albertet egy teljesen új helyzet elé.

Fivére, a trónörökös VIII. Edward az amerikai elvált asszonyhoz, Wallis Simpsonhoz fűződött szerelme miatt egy év uralkodás után, 1936-ban alkotmányos válságot okozva, lemond a trónról. Ennek köszönhető, hogy Albert herceg, aki nem számított arra, hogy valaha is király lesz belőle, VI. György néven kelletlenül trónra lép.

Hitler megerősödése és a világháború előszele miatt Angliának egyre inkább szüksége van egy bátorító, a népet összekovácsoló, erős királyra, s így a nyilvánosságot kerülő, dadogó VI. Györgynek nincs más választása: le kell küzdenie a gátlásait. Felesége, a leendő Erzsébet anyakirályné utolsó szalmaszálként a liberális szellemiségű, excentrikus beszédtanár, Lionel Logue segítségét kéri. A szokatlan módszereket alkalmazó pedagógus hatására a zárkózott király fokozatosan feloldódik, visszanyeri bátorságát, – s ami ennél is fontosabb – a hangját. Lassan kezd elég erőt érezni magában ahhoz, hogy kiálljon a nyilvánosság, vagyis a saját népe elé. Ezt a folyamatot és a két férfi között lassan szövődő barátságot ábrázolja Tom Hooper filmje, miközben a világtörténelem egyre inkább betüremkedik az életükbe. Az angol filmekre jellemző kitűnő korrajzot, hangulatteremtést, szépen fotózott szobabelsők és ruhák szépségét ugyanúgy élvezhetjük, mint a nagyszerű színészi alakításokat.

A főszerepet Colin Firth játssza, Geoffrey Rush személyesíti meg a különös egyéniségű beszédtanárt és Helena Bonham Carter formálja meg VI. György feleségét, a leendő királynét. A mellékszerepekben pedig nem kisebb színészek tűnnek fel, mint Derek Jacobi vagy Michael Gambon.

Colin Firth a Golden Globe díjon kívül már számos kritikusi díjat kapott az alakításáért. A film elnyerte az Amerikai producerek céhének díját, 14 kategóriában jelölték a legrangosabb brit filmes kitüntetésre, a BAFTA-díjra és 12 kategóriában Oscar-díjra is jelölték.




Ne legyünk meglepve, ha a következő hetekben a sok-sok jelölésből valódi díjzápor éri az alkotógárdát.
A király beszéde c. filmet február 3-tól vetítik a magyarországi mozik.


Filmelőzetes eredeti nyelven: