Meglepő: a macskák ezt az embertípust kedvelik leginkább
Egy friss kutatás szerint a macskák nem feltétlenül a leglelkesebb gazdáikhoz vonzódnak leginkább. Meglepő módon, azokat az embereket részesítik előnyben, akik visszafogottabbak és kevésbé tapasztaltak a macskatartásban.
A Dívány cikke szerint egy új tanulmány kimutatta, hogy a macskák gyakran jobban kedvelik azokat az embereket, akik kevésbé tapasztaltak a macskatartásban. A kutatás során megfigyelték, hogy a tapasztalatlan gazdák hajlamosabbak elkerülni azokat a testtájakat, amelyeket a macskák kevésbé szeretnek, így kellemesebb élményt nyújtanak számukra.
A macskák preferenciái: a tapasztalatlan, de érzékeny emberek előnyben
A kutatók szerint ez azért van, mert ezek az emberek kevésbé stresszelik a macskát, több kontrollt hagynak neki, és nagyobb eséllyel találják el az „ideális” viselkedést – ösztönösen, nem is tudatosan. A tapasztalatlan gazdik nem követik a jól megszokott, de olykor tolakodó szokásokat, így a macska komfortzónája kevésbé sérül.
A tanulmány szerzői egy kísérletet követően jutottak erre a következtetésre, amelyben 119 önkéntes vett részt egy sor ivartalanított, nem fajtatiszta, felnőtt macskával. Ennek során a macskákat egy kifutóba helyezték, ahol minden alapvető szükségletüket kielégíthették, vagyis élelmük, vizük, almuk és búvóhelyük is volt.
Az emberi résztvevőket arra utasították, hogy lépjenek be a kifutóba, üljenek le a székre, majd lépjenek kapcsolatba az ott lévő macskával, de ne vegyék fel. Az állatoknak eközben megvolt a lehetőségük, hogy elkerüljék az emberi interakciót. Minden ilyen próba 5 percig tartott, majd mindenki megismételte a kísérletet két további macskával.
Az eredmény azt mutatta, hogy a macskák a passzív, de mégis érzékeny emberekre reagáltak a legjobban, akik nem vitték túlzásba az érintkezést, és simogatásuknál a „zöld zónákra”, vagyis a fülek tövére, az arcra és az álló alsó részére szorítkoztak.
A kutatás rámutat arra is, hogy a macskák nem csak étellel, játékkal vagy simogatással „vehetők le a lábukról” – számukra az a fontos, hogy biztonságban érezzék magukat, és maguk dönthessék el, mikor, hol és hogyan létesítenek kapcsolatot.
Ez egyben tanulság is: a cicás kapcsolatokat nem lehet „kikényszeríteni”. Inkább egyfajta finomra hangolt tánc ez, ahol a macska vezet, és nekünk – ha jól viselkedünk – megengedik, hogy néha a parkett közelébe férkőzzünk.
A kutatás tanulsága egyszerű: ha szeretné, hogy egy cica közel engedje magához, ne próbáljon mindenáron a kegyeibe férkőzni. Üljön le, legyen nyugodt, és várja ki, míg ő jön oda. Mert ha jön – az az ő választása lesz. Ez a legnagyobb bók egy macskától.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)