Most nézzen az égre: a Lyridák meteorraj a leglátványosabb égi jelenség

Ezekben a napokban a Lyridák meteorraj iránt egyre többen érdeklődnek.

2025. április 22., 12:23

Szerző:

Nem csak azok számára lehet érdekes a Lyridák meteorraj, akiket lázba hoznak a csillagászati események, hiszen az év egyik legszebb égi jelenségéről van szó. Alig ért véget a húsvét, máris érdemes esténként ébren maradni, illetve hajnalban felkelni, hiszen igazi különlegességet láthatunk – hívta fel a figyelmet a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Az idei évben már bőven akadtak olyan látványosságok, amelyek kedvéért sokan ellátogattak az intézménybe, hogy szakemberek segítségével tekintsék meg a ritka együttállásokat és a még ritkábban látott bolygókat és csillagokat. Sok esetben szabad szemmel is láthatóak voltak bizonyos jelenségek, hiszen ahogyan arról korábban a 168.hu is beszámolt, többek között a Vénusz, a Merkúr, a Mars, sőt még a Jupiter és az Uránusz is látható volt az elmúlt hónapokban távcső nélkül.

A 168.hu azt is megírta, hogy az április leginkább várt eseménye kétségtelenül a Lyridák meteorraj érkezése. A meteorrajt már április 14-e óta meg lehet figyelni, a szerencséseknek már sikerült is látniuk néhány hullócsillagot. Ám azoknak sem kell elkeseredniük, akiknek eddig nem volt módja a megfigyelésre, ugyanis a meteorraj intenzitása folyamatosan változik, és április 22-én délután fél 4-kor éri el a maximumát.

A Lyridák meteorraj még látható lesz néhány napig

A meteorraj egészen a hónap utolsó napjáig megfigyelhető, bár tény, hogy mostantól már arra kell készülni, hogy mostantól már nagyobb türelem kell majd a megfigyeléséhez. A délutáni órákban a napfény elnyomja a meteorraj fényeit, emiatt a hajnali órák voltak a legszerencsésebbek ilyen szempontból, ám ma este is érdemes lesz az égre nézni az időjárási körülmények is lehetővé teszik, óránként akár 18 hullócsillag is felbukkanhat az égen.

Külön öröm, hogy a jelenség szabad szemmel és látható, de a csillagnézéshez érdemes egy fényszennyezéstől mentes, magaslati helyszínt választani. A hullócsillagok megfigyelése közben érdemes lesz vetni egy pillantást a Vénuszra is, ugyanis a bolygó szokatlan fényes lesz, ennek köszönhetően pedig könnyen fel is fedezhető majd az éjszakai égbolton.

A Thatcher üstökösnek köszönhetjük a jelenséget

A Thatcher üstököst 1861. április 5-én fedezte fel Alfred E. Thatcher New York-ból, az égitestet róla nevezték el. Ezt az üstököst ma már nem lehet a Földről észlelni, szabad szemmel csupán néhány hétig volt látható a felfedezését követően, amíg a Nap felé tartott a pályáján. Ezt követően megfelelő távcsövekkel egy ideig még megfigyelhető volt, ám néhány héttel később már annyira távol került a bolygónktól, hogy erre nem volt esély. Manapság sem lehet már látni, és legközelebb csak 2278-ba kerül közel a Földhöz.

Azt azonban érdemes tudni, hogy mindent meteorraj üstökösökből származik, a rendszeresen visszatérő Lyridák meteorrajt a Thatcher üstökösnek köszönhetjük. A talán többek által ismert Perseidák érkezéséhez ugyan nem hasonlítható ez az élmény, hiszen a hullócsillagok halványabbak és kevesebb is érkezik belőlük, de még így is nagy az esély arra, hogy egy igazán különleges élményben legyen része annak, aki hajlandó a következő estéken és hajnalokon az eget kémlelni.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)