Tanulási fogyatékossággal küzdő férfit végeztek ki Szingapúrban
A férfi kábítószert csempészett, de kényszerítették.
A világ jogvédő szervezetei felszisszentek a hírre, miszerint Szingapúr kivégzett egy tanulási nehézségekkel küzdő férfit kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmény miatt. A tiltakozók elítélik a szingapúri rendszert, amely szerintük aránytalanul súlyosabban bünteti a drogcsempészeket, mint azokat, akik munkára kényszerítik őket, írja a Guardian.
A malajziai állampolgárságú Nagaenthran K Dharmalingamot 2009-ben, 21 évesen tartóztatták le, mert megpróbált 43 gramm heroint – körülbelül három evőkanálnyit – Szingapúrba csempészni. A következő évben halálra ítélték, majd több mint egy évtizedet töltött a halálsoron. Az ítélet elborzasztotta a nemzetközi jogvédő csoportokat, és világszerte felháborodást váltott ki az EU képviselőitől és az ENSZ szakértőitől kezdve. Szingapúrban, ahol a halálbüntetés támogatottsága magas, az ügy kezelése arra is késztetett egyeseket, hogy megkérdőjelezzék az állam kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményekhez való hozzáállását. Nagaenthran azt mondta, kényszerítették, hogy vigye át a csomagot, és nem tudta, mi van benne. Támogatói szerint
Nagaenthran IQ-ja 69 volt, ami tanulási fogyatékosságot jelez, és figyelemhiányos hiperaktivitási zavarral küzdött, de sem a nyomozás, sem a tárgyalás során nem tettek különösebb, a fogyatékossággal kapcsolatos engedményeket.
A szingapúri főbíró, Sundaresh Menon korábban kijelentette, hogy Nagaenthran számára biztosították a megfelelő eljárást. A szingapúri kormány azt állítja, hogy a szigorú kábítószertörvények, köztük a halálbüntetés a leghatékonyabb visszatartó erő a bűnözés ellen. 2009-ben Nagaenthran hegesztőként dolgozott a malajziai Johor Bahruban, és kétségbeesetten próbált plusz pénzt szerezni, hogy támogathassa apját, aki éppen szívműtétre várt. A kampányolók szerint Nagaenthran felkeresett egy férfit, hogy nagyjából száz font kölcsönt kérjen tőle, és ezt követően kényszerítették rá a csomag csempészésére. Nagaenthran édesanyja, Panchalai Supermaniam elmondta, hogy
fia mentális állapota romlott a halálsoron töltött idő alatt, ahol magánzárkában tartották.
Úgy tűnt, nem értette meg, hogy fel fogják akasztani, mondta az asszony. Ehelyett inkább arról beszélt, hogy hazamegy, és az anyja főztjét eszi.
Hétfőn Szingapúrban több százan gyertyás virrasztást tartottak egy parkban, hogy tiltakozzanak a tervezett kivégzés ellen. A férfi édesanyja hétfőn az utolsó pillanatban jogi kérelmet nyújtott be a kivégzés leállítására, de a hatóságok elutasították. Azzal érvelt, hogy Nagaenthran nem részesült tisztességes eljárásban, mivel a főbíró, aki a korábbi sikertelen fellebbezések során elnökölt, 2010-es elítélésekor főügyész volt, ami potenciális összeférhetetlenséget eredményezett. A bíróság kedden úgy döntött, hogy a beadvány érdemtelen. Szerda reggel Nagaenthran testvére, a 22 éves Navin Kumar telefonon közölte a Reuters-el, hogy a kivégzést végrehajtották. A temetésre a malajziai Ipoh városában kerül sor. Nagaenthran kivégzése előtt Ravina Shamdasani, az ENSZ emberi jogi szóvivője nyilatkozatában mély aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Szingapúrban idén rohamosan emelkedett a kivégzések száma, főként a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt.
(Kiemelt képen: Emberek tisztelegnek a kivégzett malajziai Nagaenthran K. Dharmalingam virrasztásán Szingapúrban 2022. április 27-én. Fotó: Roslan Rahman / AFP)