Úgy tűnik, bukták a béremelést az egészségügyi dolgozók

A jövő évi költségvetés nem tartalmaz külön az egészségügyre szánt plusz forrást.

2025. május 19., 12:38

Szerző:

A 2026-os költségvetési tervezet nem tartalmaz külön forrást az egészségügyi szakdolgozók bérkorrekciójára, és az állami kórházak felújítására sem – írja a Népszava. A Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke, Soós Adrianna szerint utoljára 2024-ben volt béremelés, és jelenleg sem idén, sem jövőre nem látszik ennek nyoma. A közfinanszírozott egészségügyben körülbelül 92 ezer szakdolgozó dolgozik, de az optimális működéshez legalább tízezer fővel több lenne szükséges. A munkáltatók a szabadságokat sem tudják kiadni, mert arra az időre sincs kit a helyükbe állítani, így a meglévő dolgozók túlterheltek, és nincs lehetőségük plusz juttatásokra sem.

A gyógyító-megelőző ellátásokra fordítható keret az idei 150 milliárdos bővülés után jövőre további 80 milliárd forinttal nő, ám szakemberek szerint ez sem elegendő az adósságmentes kórházműködtetéshez. Az Egészségbiztosítási Alap előirányzata 2025-ben 4706 milliárd forint volt, 2026-ra pedig 4944 milliárd forint lett, ami 5,1 százalékos növekedést jelent. Ez azonban az év végére akár el is olvadhat, mivel a 2025-ös költések biztosan nagyobbak lesznek az előirányzottnál. A kórházak eladósodására már eddig is plusz 96 milliárdot kellett odaadnia a kormányzatnak, de az adósság újra termelődik. Márciusban 57 milliárd forinttal tartoztak beszállítóiknak az intézmények.

2500 milliárd forint hiányzik az egészségügyből?

Korábban megírtuk, hogy a Magyar Orvosi Kamara (MOK) új kampányában adatokkal cáfolja az egészségügyi kormányzat sikerpropagandáját, azaz rávilágítanak arra, hogy évente 60 ezer olyan ember hal meg Magyarországon, akik megfelelő egészségügyi ellátással megmenthetők lennének. A MOK szerint ennek oka az alulfinanszírozott és rosszul szervezett ellátórendszer. A lap hozzáteszi, Magyarország a GDP kevesebb mint 5 százalékát költi egészségügyre, míg az uniós átlag 8 százalék körül van. A szakmai szervezet szerint a felzárkózáshoz ugyanakkor legalább 2500 milliárd forint pluszforrásra lenne szükség.

A Belügyminisztérium korábban politikai hangulatkeltéssel vádolta a MOK-ot, miután a köztestület részletes elemzést tett közzé a betegellátás nehézségeiről. Válaszul a MOK elindította kampányát, amelyhez egy weboldal is tartozik, ahol bárki kifejezheti támogatását a célkitűzések mellett.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Byline / Source / Credit ATTILA KISBENEDEK / AFP)