Egészségügy: évente sok tízezer beteget lehetne megmenteni
Legalább 2500 milliárd forint pluszforrásra lenne szükség a magyar egészségügyben ahhoz, hogy elérjük az ellátás európai átlagszintjét.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) új kampányában adatokkal cáfolja az egészségügyi kormányzat sikerpropagandáját, azaz rávilágítanak arra, hogy évente 60 ezer olyan ember hal meg Magyarországon, akik megfelelő egészségügyi ellátással megmenthetők lennének. A MOK szerint ennek oka az alulfinanszírozott és rosszul szervezett ellátórendszer – írja a Népszava. A lap hozzáteszi, Magyarország a GDP kevesebb mint 5 százalékát költi egészségügyre, míg az uniós átlag 8 százalék körül van.
A szakmai szervezet szerint a felzárkózáshoz ugyanakkor legalább 2500 milliárd forint pluszforrásra lenne szükség.
Az alulfinanszírozás miatt szakemberhiány, hosszú várólisták és kórházi eladósodás sújtja a rendszert, miközben a betegek egyre nagyobb arányban kénytelenek saját zsebből finanszírozni az ellátásukat – közölte a MOK. Éppen ezért a szervezet hat fő problématerületet jelölt meg, egy hetedik pontban pedig javaslatokat tesz a helyzet megoldására. Eszerint több forrást, társadalmi párbeszédet, adatokra épülő döntéshozatalt, további orvosi és szakdolgozói béremelést, valamint lakossági egészségmegőrző programokat sürgetnek.
A Belügyminisztérium korábban politikai hangulatkeltéssel vádolta a MOK-ot, miután a köztestület részletes elemzést tett közzé a betegellátás nehézségeiről. Válaszul a MOK elindította kampányát, amelyhez egy weboldal is tartozik (tobbeterdemel.hu), ahol bárki kifejezheti támogatását a célkitűzések mellett.
Ez jelenti a legnagyobb problémát az egészségügyben az orvosok szerint
Korábban megírtuk, az orvosok 38,2 százaléka inkább nem, míg a 36,8 százaléka egyáltalán nem elégedett a munkakörülményeivel. A MOK korábbi felmérésében az orvosok 45,2 százaléka mondta azt, hogy a jelenlegi betegszám ugyan kis mértékben, de negatív irányba befolyásolja a munkáját. Az orvosok több mint a fele (51,7 százaléka) ritkán tud annyi időt szánni a betegeire, mint amennyit szakmailag indokoltnak tartana.
A szervezet szerint szakmai körökben is viták folynak arról, milyen mértékű az orvoshiány Magyarországon.
Álmos Péter, a MOK elnöke a felmérés kapcsán tartott sajtótájékoztatón azt mondta: van, ahol extrém orvoshiány van, máshol egyszerűen csak hiány. Extrém hiány szerinte például az érsebészeti területen vagy a szájsebészeten van, és leginkább vidéken. A MOK felmérése szerint a hazai állami egészségügyben dolgozó orvosok 26 százaléka a következő három évben csökkentené az óraszámát, részben átmenne a magánszektorba.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Oliver Berg/dpa OLIVER BERG / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)