Matolcsy György ismét odaszúrt Orbánnak: ezúttal az egészségügy égett rá a kormányfőre

Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank távozó elnöke azt tanácsolja a kormánynak, hogy növeljék az egészségügy területén a költségvetési ráfordításokat.

2025. január 27., 13:09

Szerző:

A népesség idősödése komoly kihívást jelent a magyar költségvetésnek, hiszen növeli a nyugdíj- és az egészségügyi kiadásokat, miközben csökkenti az adóbevételeket. Ezért a Magyar Nemzeti Bank (MNB) azt tanácsolja, hogy a kormány az egészségügy területén növelje a költségvetési ráfordításokat – írja a jegybank kiadványa alapján az Economx. Eszerint 2021-ben a magyar egészségügyi kiadások körülbelül a GDP 6-7 százalékát tették ki, azonban az Európai Unió (EU) átlaga körülbelül 9-10 százalék körül mozog. Tehát Magyarország az alacsonyabb kiadású országok közé tartozik.

Matolcsyék szerint indokolt növelni az egészségügyi kiadásokat

A lap cikkében felidézte az MNB legfrissebb adatait, miszerint hazánkban 2025-ben több mint 2 millió 64 évnél idősebb ember él, az idősek száma 2050-re pedig 2,4 millióra fog emelkedni. A munkaképes korú lakosság (15–64 évesek) létszáma ezzel párhuzamosan azonban 6,2 millió főről 5,1 millió főre csökken. A 2025-ös 33 százalékos időskori függőségi ráta tehát 47 százalékra fog emelkedni a várakozások szerint az évszázad közepére. 

S hogy mi következik ebből? A Economx szerint idén 3717 milliárd forint jut majd az egészségügyre, ami 330 milliárd forinttal több, mint egy évvel ezelőtt. Ugyanakkor a közegészségügy sokszor nem tudja ellátni a betegeket, ráadásul az Economx és a Pulzus közös kutatásából kiderült, hogy tavaly minden harmadik beteg a magánellátást vette igénybe az egészségügyi problémái miatt, mert túl sokat kellett volna várnia az állami ellátórendszerben. 

A népességöregedés kiugrási pont lehet 

A jegybank elemzése persze nem áll bele az Orbán-kormányba teljesen, hiszen a jegybank azt is megjegyzi, hogy az egészség megőrzése elsősorban az egyének hozzáállásán múlik, az egészségügyi ellátórendszer csupán a lakosság egészségi állapotának nagyságrendileg 20 százalékáért felel.

A társadalom idősödése a megváltozó igényeken és a fogyasztási szerkezeten keresztül ugyanakkor új lehetőségeket is hordoz, kitörési pont lehet például az egészségipar és a gyógyturizmus is. Emellett az sem figyelmen kívül hagyható, hogy a tudomány fejlődésével a jövő orvoslása egyre inkább a személyre szabott orvoslás irányába mozdulhat el. 

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Zoltan BALOGH / POOL / MTI / AFP)