Büntetés jár a magyar szóért utazás közben – szigorodhat a szlovák nyelvtörvény
A magyar nyelv használata miatt akár büntetés is kiszabható, ha elfogadják az új nyelvtörvényt Szlovákiában.
A kisebbségek rendkívül nehéz helyzetbe kerülnek, amennyiben megszavazzák az új nyelvtörvényt Szlovákiában, ugyanis büntetés járna azért, ha a szlovák helyett az anyanyelvüket használnák bizonyos helyeken – számolt be róla a 24.hu a Szlovákiában kiadott, magyar nyelvű Napunk című lap értesüléseire hivatkozva.
A szlovák lap hozzájutott a kulturális minisztérium törvényjavaslatához, amelyből egyértelműen kirajzolódik, hogy a jövőben a kisebbségek sok szempontból háttérbe szorulhatnak, amennyiben életbe lépnek az új szabályozások. Egy hónappal ezelőtt derült fény arra, hogy a Martina Šimkovičová által vezetett kulturális minisztérium azt tervezi, hogy szigorítani fogja az államnyelvre vonatkozó törvényt. A kulturális miniszter akkor kifejtette, hogy a szigorítást nem a kisebbségek ellen vezetnék be, mint mondta, nekik nincs mitől tartaniuk.
A szigorítás indokaként azt jelölték meg, hogy szeretnék a szlovák nyelvet államnyelvként még hangsúlyosabbá tenni, valamint egyértelműsítenék a félreérthető megfogalmazásokat a törvények szövegében. A nyelvtörvény betartatására hatékonyabb állami felügyeletet szeretnének kialakítani, mivel jelenleg túl alacsonynak tartják a büntetések összegét, és a hatóságoknak sincs jogköre elég határozottan fellépni az ilyen jellegű törvényszegések ellen.
A büntetés drasztikusan megemelkedik
A nyelvtörvény a tervek szerint számos szituációban és helyszínen a szlovák nyelvet helyezné előtérbe, vagy kizárólag azt fogadná el.
A reklámok és a közterületeken látható feliratok nyelve alapvetően szlovák lehet, és bár ezeken megjelenhetnek a kisebbségi nyelvek is, de a betűk méretükben sem lehetnek annyira figyelemfelkeltőek, mint a szlovák verzióé. Mindez azt jelenti, hogy a nagyrészt magyarok lakta területeken is a szlovák nyelv élvez előnyt ezen feliratok esetében. A magyar iskolákban is szlovákul kell vezetni a dokumentációkat, bár azt nem tiltják, hogy emellett magyar változat is készüljön.
A legdrasztikusabb változtatás, hogy a tervezet szerint bizonyos közterületeken megtiltanák a kisebbségi nyelvek használatát, kizárólag a szlovák nyelv lenne elfogadott. A közlekedési járműveken és a postákon is csak ezen a nyelven lehetne megszólalni. A légi közlekedés az egyetlen kivétel, amelynek az angol a nemzetközileg elfogadott nyelve. A gyakorlatban mindez azt jelentené, hogy a buszokon és vonatokon, illetve a postahivatalokban sem hangozhatnak el magyar, vagy bármilyen egyéb kisebbség által használt szavak, ügyet intézni ezeken a nyelveken nem lehet.
A szigorítás arra is vonatkozik, hogy bár a hatóságok először kötelesek figyelmeztetni, ám ezt követően büntetést szabnának ki, melynek mértéke a hússzorosára emelkedik. Akár cégek és magánvállalkozások is büntethetőek, amennyiben nem tüntetik fel a legfontosabb információkat szlovákul is. Bár bizonyos életet vagy vagyont veszélyeztető esetekben most is büntethettek ennek elmulasztásáért, ám most már akár egy reklámtábla vagy egy cégér is elegendő lesz ehhez, ha azon nem első helyen szerepel a szlovák felirat, vagy esetleg egyáltalán nem szerepel rajta.
Korábban Szijjártó Péter külügyminiszter elmondta, hogy szlovák kollégája azt ígérte, a kisebbségeket nem érinti majd hátrányosan a nyelvtörvény módosítása, és annak nem is célja háttérbe szorítani a kisebbségeket. A magyar külügyminiszter akkor azt nyilatkozta, hogy nyomon követik az eseményeket, ám a tervezetre egyelőre nem reagáltak.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)