Szlovákia betiltotta vadállatok cirkuszi szerepeltetését, ebben is Magyarország előtt jár
November 1-én Szlovákiában hatályba lépett az a minisztériumi rendelet, amely betiltja nagyragadozók, főemlősök, elefántok, vízilovak, orrszarvúak, delfinek és zsiráfok szerepeltetését cirkuszi műsorokban – hívja fel a figyelmet a Paraméter. A tilalmat az a Sloboda Zvierat nevű szervezet kezdeményezte, amely több száz tüntetést tartott, több ezer szórólapot osztott ki és 54 057 aláírást gyűjtött az ügy érdekében. Betartását az állategészségügyi felügyelet ellenőrzi, azokat a cirkuszokat, amelyek megsértik a rendelet előírásait, akár 20 ezer euróig (átszámítva 6,7 millió forintig) terjedő pénzbírságra is büntethetik.
Ami Magyarországot illeti, az Orbán-kormány nem tervezi, hogy betiltja a vadállatok cirkuszi szerepeltetését. Ungár Péter erről szóló írásbeli kérdésére májusban Nagy István agrárminiszter úgy válaszolt, hogy bár a cirkuszi állatok produkciókban részt vevő állatok szerepeléséről nincs egységes európai álláspont, a tárca támogatja, hogy európai szintű elemzés készüljön az ügyben. Emlékeztetett arra is, hogy Magyarországon a vándorcirkuszoknak turné kezdetén úgynevezett menazséria-útinaplót kell kiváltaniuk, amelyet az illetékes járási állatorvosi hivatal minden előadás helyszínén engedélyez. Ami az ellenőrzéseket illeti, az állatorvosok mellett természetvédelmi szakemberek is részt vesznek.
„Általános tapasztalat, hogy a cirkuszok többségében nagy becsben tartják az állatokat, és lehetőség szerint biztosítják számukra a jogszabályban előírt és a faji sajátosságaiknak megfelelő biztonságos környezetet. A legtöbb esetben a ketrecrendszer mérete a nagymacskáknál is biztosítja az egyedek számára előírt férőhelyet”
– írta nem túl megnyugtatóan a tárcavezető. Közlése szerint a Nébih a Magyarországon működő négy állandó cirkuszt három, a 85 vándorcirkuszt 83 alkalommal ellenőrizte.