Széndioxidtarifa-forradalom: már az importra is kivethető lesz

Az európai Unió Tanácsa keddi, éjszakába nyúló ülésén megszavazta, hogy a világon az elsőként az EU-ban a széndioxid kibocsátást gyártás során megnövelő importcikkekre is kivethető lesz a környezetvédelmi tarifa. Arról is döntöttek, hogy be kell vezetni a tőzsdei földgáz-árplafont.

2022. december 13., 14:08

Szerző:

Döntést hoztak az Európai Unió Tanácsának hétfő esti ülésén a tagállami külügyminiszterek arról, hogy immár a széndioxid-kibocsátást gyártásuk során megnövelő importcikkekre is ki lehet vetni speciális széndioxid-tarifát. Így a megállapodás szerint ilyen tarifa fog vonatkozni az import acélra, cementre, műtrágyára, az alumíniumra és az elektromos áramra is. A döntés a világon elsőként próbál meg ilyen módon kibocsátás-csökkentést elérni, aki ugyanis az EU területére akar ilyen termékeket gyártani, annak már többet kell fizetnie, így az import sem lesz megfelelő kiskapu a dekarbonizáció ellen.

A határozat Mohamed Chahim, az Európai Parlament dekarbonizációs törvény-ügyi főtárgyalója szerint fontos és nagyon jelentős lépés az Unió klímacéljainak minél hathatósabb elérésére.

Ráadásul a szabályozást végső formában már az importált hidrogénre is kiterjesztették.

Tőzsdei gázárplafont is megpróbálnak elérni

Az Európai Unió tagországainak kompromisszumot kell kötniük annak érdekében, hogy az EU egészére vonatkozó közös megállapodásra jussanak a holland gáztőzsdén, a TTF határidős piacára vonatkozó árplafon bevezetése - jelentette ki az Európai Bizottság energiaügyi biztosa Brüsszelben kedden.

Kadri Simson a energiaügyi tanács rendkívüli ülését megelőzően újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta, minden tagállamnak rugalmasságot kell mutatnia, és képesnek kell lennie arra, hogy bizonyos kompromisszumokat javasoljon az európai gázárak mérséklését jelentő javaslat elfogadására.
Jozef Sikela, az Európai Unió Tanácsa elnökségét betöltő Csehország ipari minisztere az ülésre érkezve azt mondta, az Európai Unió tagországainak dönteniük kell, hogy készek-e megállapodni az EU egészére kiterjedő tőzsén jegyzett gáz árának plafonjáról.

„Egyedül az energiaügyi minisztereken múlik, hogy megmutassák, készek-e megállapodásra jutni” – fogalmazott.

A miniszter azt mondta, hogy a cseh elnökség a 220 eurós megawattóránkénti gázárral "megvalósítható" javaslatot tett le az asztalra, amely kezeli a tagországok gázárplafonnal kapcsolatos aggodalmait. A gázszerződésekre vonatkozó dokumentum olyan biztosítékokkal is rendelkezik, mint például annak lehetővé tétele, hogy az EU azonnal felfüggeszthesse a felső árhatárt, ha nem kívánt következményei vannak - mondta. Az intézkedés csak akkor lépné életbe, ha az első hónapban kötött szerződés esetében három-öt napon keresztül az árak meghaladják a megawattóránkénti 220 eurót.
Ha kedden nem sikerül megegyezésre jutni, az energiaügyi miniszterek december 19-én újra összeülnek - tájékoztatott a cseh miniszter.

Agnes Pannier-Runacher, az energetikai átállásért felelős francia kormánytag a tanácsülésre érkezve azt mondta, országa támogatja a tőzsdei árplafon bevezetését, fő célja ugyanis a „pénzügyi piacok stabilitásának biztosítása”.

Az Európai Bizottság október közepén mutatott be javaslatot a magas energiaárak visszaszorítása és az energiaellátás biztonságának szavatolására. A brüsszeli testület árkorrekciós mechanizmus kidolgozását szorgalmazta, amely révén dinamikus árplafon lenne kialakítható a TTF gáztőzsdén lebonyolított ügyletekre vonatkozóan. Az elképzelés szerint a dinamikus limitnél magasabb áron történő tranzakciók nem lennének lebonyolíthatók a TTF-ben, ami segít elkerülni a szélsőséges volatilitást és a túlzott árakat.

Az új vészhelyzeti rendeletre vonatkozó javaslatában a TTF holland gáztőzsdén érvényes árkorlátozó mechanizmusok bevezetése mellett a magas gázárak kezelésére és az ellátásbiztonság szavatolására közös uniós gázvásárlást, átlátható infrastruktúrahasználat, a tagállamok közötti szolidaritással kapcsolatos új intézkedések, valamint a gázkereslet csökkentésére irányuló folyamatos erőfeszítések szerepelnek.

(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)