Súlyos oxigénhiány, összeeső emberek az utcán: ilyen a járvány Indiában

Szabadtéri hamvasztókban éjjel-nappal égetik a járvány halálos áldozatait, Újdelhi egyes részein éjszaka is vörösen izzik az ég. Pedig a 100 ezer főre eső halálozás tekintetében sokkal hátrébb vannak, mint Magyarország. 

2021. április 28., 16:58

Szerző:

India – hasonlóan Magyarországhoz – rajta van a John Hopkins Egyetem top 20-as listáján, amely a halálozással leginkább sújtott országokat tartja nyilván. Indiában a járvány második hulláma tragikus képet mutat, kedden 3293 koronavírussal összefüggésben meghalt halálesetet rögzítettek az országban. A 100 ezer főre eső halálozás tekintetében a dél-ázsiai ezzel a 20-as lista utolsó előtti helyét foglalja el 14,18 halottal. A lista első helyén továbbra is Magyarország áll, a százezer főre jutó 274,32 halottal.

Annak azonban, hogy a járvány milyen mértékben sújt egy országot, sok különböző mérőszáma lehetséges. Magyarországgal összehasonlítva India sok tekintetben eleve nehezebb helyzetből indul, hiszen akár az ország lélekszámát, akár a népsűrűséget vagy az egészségügyi rendszer fejlettségét, infrastrukturális ellátottságát nézzük, sokkal nagyobb kitettséggel néz szembe egy járvány esetén.

A dél-ázsiai országban az utóbbi időben 350 000 körüli új fertőzést is regisztrálnak naponta. Ez több, mint amit bármely más országban a világjárvány kezdete óta valaha rögzítettek. Ami persze csak a hivatalos szám, de a legtöbb szakértő szerint ez óriási alábecslése a valós számoknak.

Újdelhi, India nagyjából 20 millió főt számláló fővárosa a járvány eddig soha nem látott mértékű hullámától szenved. Nemrég mi is írtunk arról, hogy Indiában, és főként a fővárosban nemritkán ellátatlanul fulladnak meg koronavírusos betegek. Néhány nap leforgása alatt azonban még sokkal drámaibbá vált a helyzet. Jeffrey Gettleman, a New York Times tudósítója legutóbbi megrázó erejű riportjában azt írja, hogy a krematóriumok olyan sebességgel dolgoznak, mintha háború tört volna ki. A szabadtéri hamvasztókban éjjel-nappal égetik a járvány halálos áldozatait, sok helyen tömeges hamvasztásokat tartanak, egyszerre több tucat embert hamvasztanak el, éjjel pedig Újdelhi egyes területein vörösen izzik az ég.

Néhány nappal ezelőtt a pozitivitási ráta elérte a 36 százalékot, ami azt jelenti, hogy a koronavírusra tesztelt emberek jócskán több mint egyharmada beteg. Egy hónappal ezelőtt ez az arány még csak 3 százalék volt.

A fertőzések olyan gyorsan terjedtek, hogy a betegek a kórházakat teljesen elárasztották. A gyógyszer és az életmentő oxigén vészesen fogy, a koronavírusos betegek végeláthatatlan sorokban állnak és várják az ellátást a kórház kapujában vagy otthon. Újdelhi szinte szó szerint levegő után kapkod.

Bár Újdelhit lezárták, a betegség továbbra is tombol, orvosok és vezető politikusok sokasága posztol a közösségi médiában Narendra Modi indiai miniszterelnöknek címzett segélykérő posztokat, amelyekben oxigénért, gyógyszerért könyörögnek.

Indiában nagyjából 1,4 milliárd ember él, az ország sűrűn lakott, és sok helyen európai szemmel nézve elképesztő mértékű a szegénység. Az, ami most történik az országban, nagyon különbözik attól, amit tavaly az első hullám ideje alatt átéltek. Akkor az ismeretlentől való félelem volt a meghatározó, ma viszont a szakemberek már jobban ismerik a betegséget.

A problémát Indiában is az új vírusváltozatok okozzák. A New York Times tudósítója azt írja, az Indiában terjedő változatot „kettős mutánsként” nevezték el, a kutatók még viszonylag keveset tudnak róla. Az már látszik, hogy a variáns tartalmaz egy olyan mutációt, amely fertőzőbbé teheti a vírust, és egy másikat is, amely részben ellenállóvá teheti az oltásokkal szemben. Több orvos is arról számolt be, hogy olyan betegekkel is találkoztak, akik két dózist kaptak az oltásból, és még így is súlyosan megbetegedtek. A lap által idézett epidemiológusok szerint a számok folyamatosan emelkedni fognak, és hamarosan országszerte akár a napi félmillió bejelentett új esetet is elérhetik, augusztusig pedig akár egymillió indiai halhat meg a koronavírustól.

India néhány héttel ezelőttig felszínen tudott maradni a járvány elleni küzdelemben. Az első hullám idején még megfelelő időben zártak, ami megakadályozta a katasztrófát, és a téli hónapokra az élet sok szempontból visszatért a normális kerékvágásba. A New York Times tudósítója azt írja, januárban és februárban többször járt Közép-India városaiban riportot készíteni, és akkortájt senki – beleértve a rendőröket és más hivatalos személyeket – nem viselt maszkot.

Narendra Modi miniszterelnök a hívei között továbbra is népszerű, ám sokan hibáztatják amiatt, hogy az ország nem készült fel megfelelően a következő hullámra. Az indiaiakat ráadásul az oltási kampány lassú üteme is elégedetlenné teszi. Igaz, hogy az ország lakossága elképesztően nagy, így az is nagy teljesítménynek számít, hogy az lakosságnak kevesebb mint tíz százaléka kapott már oltást, az viszont nagyobb gond, hogy mindössze 1,6 százalékuk kapta meg a teljes védettséget, annak ellenére, hogy India kétféle vakcinát is előállít.

Múlt péntekre virradóra csak Dehiben huszonöt ember halt meg Sir Ganga Ram kórházában, mert nem tudtak oxigént adni nekik – erről a BBC News számolt be. Egy oxigénszállító tanker végül még aznap reggel sikeresen megérkezett és ellátta a kórházat, röviddel azután, hogy újabb hatvan beteg került közvetlen életveszélybe ugyanebből az okból.

A helyzet azonban nemcsak a fővárosban és környékén tragikus, India nyugati, északi és középső részén ugyanúgy küzdenek az oxigénhiánytól.

Az északi Uttar Pradesh államában néhány kórház „Oxigén nincs raktáron" feliratú táblákat függesztett ki, és az állam fővárosában a kórházak egy része azt kérte a betegektől, keressenek máshol elhelyezést. Delhiben a kisebb kórházak és az idősotthonok is ugyanezt teszik. Több városban kétségbeesetten sorakoznak az emberek az oxigéntöltő központok előtt.

Nigel Adams brit külügyminiszter szerdán úgy fogalmazott, az elmúlt napok szívszorító indiai eseményei mindenkit sokkoltak, és Nagy-Britannia elkötelezett India támogatásában. Az Egyesült Királyság ezért lélegeztetőgépeket és kilencvenöt oxigénsűrítő berendezést (oxygen concentrator) küldött Indiába, amelyek tegnap érkeztek meg, csütörtökön és pénteken pedig további 400 ilyen berendezés érkezik az országba. Ez egy olyan gép, amely lehetővé teszi, hogy valaki oxigénkezelést végezzen otthon Ha a város kórházai teltházasak, elengedhetetlen eszközzé válik. Szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy az Indiának nyújtott segélynek csak korlátozott hatása lesz.

Az oxigénellátás azért nagyon nehéz Indiában, mert a speciális tárolási körülményeket csak korlátozottan tudják biztosítani, hiszen a folyékony oxigént, amelyet a kórházakban alkalmaznak, -183 C fokon kell tartani. Indiában ráadásul csak mintegy 500 gyár képes tiszta oxigént kivonni a levegőből, és a speciális tankerek néha órákig állnak a sorban, hogy megszerezzék az ellátásukat, és a szállítás csak ezután kezdődik.

A Indian Medical Association (IMA) arra figyelmeztetett szerdán, hogy az oltásra várakozók tülekedése elősegítheti a vírus terjedését a dél-indiai Kerala államban, ahol a harmadik legmagasabb napi esetszámokat regisztrálták. Hétfőn négy idős ember esett össze a tűző napon, sorban állás közben az állami főváros, Tiruvananthapuram oltóközpontjában. Ide körülbelül kétezer ember regisztrált az interneten, és visszaigazolást is kapott. Oltóközpontként a város fedett stadionját használják. Az IMA azonban most azt kérte az állam kormányától, hogy zárja le a stadionokban és a közösségi termekben működő oltási központokat, és inkább klinikákban végezzék el az oltásokat.

A világ legnagyobb oltóanyaggyártója, a Serum Institute of India, amely helyben állítja elő az Oxford-AstraZeneca oltást, szerda délután jelentette be, hogy csökkenti az indiai államok számára az oltási dózisok árát, hozzájárulva ezzel is ahhoz, hogy az oltás könnyebben jusson el az emberekhez.

(Kiemelt kép: Utasok sétálnak a Guwahati vasútállomás felé koronavírus tesztelésre Indiában, 2021. április 25-én. Fotó: Nurphoto/AFP | David Takukdar)