Párizs terror után

A Charlie Hebdót ért terrortámadás után néhány nappal a konzervatív amerikai hírcsatorna, a Fox News Párizs állítólagos No-Go zónáiról terjesztett rémhíreket. Biztonsági szakemberük egyenesen Irakhoz és Afganisztánhoz hasonlította ezeket a területeket, azt sugallva, hogy egyes körzetekben a saría, az iszlám jogrendszer uralkodik, és nem muszlimok ide a lábukat sem teszik be. Párizs főpolgármestere perrel fenyegetett, a Fox News visszakozott, ám Franciaország-szerte valóban létezik egy, az állam által létrehozott lista „érzékeny” területekről.

2015. február 9., 17:02

Adásában a Fox News egy térképet is közzétett, amelyen olyan közkedvelt negyedek, mint a Belleville vagy a boulevard de Magenta látható mint tiltott terület. A francia szatirikus tévéshow, a Le Petit Journal egy héten keresztül ezen élcelődött, Párizs főpolgármestere, Anne Hidalgo pedig közölte: imázsrombolás miatt feljelentést tesz. Végül a Fox News elnézést kért tévedéséért.

Különös, hogy egy amerikai tévéadó beszél gengsztergettókról, mintha náluk nem lennének olyan városrészek, ahova nem feltétlenül tanácsos ellátogatni. A franciák szarkazmusához méltóan a Paris by Mouth blog közzé is tett egy listát a No-Go zónákban található éttermekről Eating & Drinking in the No-Go-Zones címmel, ahol az állítólagos „saría jogrend” ellenére bagelt, bort, bifszteket és bagettet árulnak. Például a Montmartre-on álló Sacré C?ur-bazilika környékén, amelyet az Amélie csodálatos élete című filmből az is ismerhet, aki még nem járt Párizsban.

Ahhoz, hogy eljussunk a bazilikához, át kell menni a Montmartre tövében található la Goutte d’Or, azaz Aranyeső negyeden. Ez a 18. kerület, Párizs északi része. A mellette lévő 19. kerület Buttes Chaumont parkjában találkozgattak annak a dzsihadista hálózatnak a tagjai, akik közül a Charlie Hebdo szerkesztőségét lemészároló Kouachi fivérek kerültek ki. A 18. kerület polgármesteri hivatala előtt azonban béke van, egy körhinta mellett gesztenyét árulnak, a buszmegállóban sokféle arc várakozik. A hivatallal szemben, egy étteremben találkozunk Mélanie-val, a fotográfussal, aki imád ezen az életteli környéken lakni. Megkérdezzük a pincért, tudja-e, hogy a Fox News szerint most egy No-Go zónában vagyunk. Meglepődik, majd azt mondja, „itt nyugi van, pár utcával lejjebb, ahol lakom, ott kissé durvább a helyzet, de azért az sem Bronx”.

A tér túloldalán hosszú a sor Mélanie kedvenc péksége előtt. Megéri várni, mert elsőrendű az áru. Kicsit meglepődünk a két kalasnyikovos katonán, akik a pékséggel szemben figyelik a teret; ez eddig nem volt. A január 7-i terrortámadás óta megszigorított biztonsági intézkedések még mindig érvényben vannak. De vajon mire alapozta a Fox News a térképet, amelyen gondosan körberajzolták az általuk No-Go zónáknak titulált területeket? Nos, valóban létezik egy, az állam által összeállított lista ilyen „érzékeny” területekről Franciaország-szerte. Ezt többféleképpen nevezik, az egyik ilyen elnevezés a Zones urbaines sensibles” Ezek kiemelt szociális igényű részek, ahol nagymértékű a szegénység és a munkanélküliség.

A listán többek közt megtaláljuk a Grigny nevű települést, ahonnan a kóser boltban gyilkoló harmadik dzsihadista, Coulibaly származik. A listán olyan helyek is szerepelnek, ahova nem szívesen mennek a rendőrök sem, mondja egy név nélkül nyilatkozó rendőr. Kérdés, miért hagyta a francia politika kialakulni ezt a helyzetet. Kinek állt vagy éppen nem állt az érdekében, hogy ezeken a területeken fejlessze az oktatást, figyelmet fordítson a fiatalok iskolán kívüli nevelésére és a munkahelyteremtésre?

A polgármesteri hivataltól egy ugrásra található a Château Rouge metróállomás, amely a Fox News szerint No-Go zóna, és a Zones urbaines sensibles-listán is szerepel.

Mintha Afrikába érkeztünk volna, afrikai élelmiszer-specialitások és szépségápolási cikkek mindenfelé, a piacon mozdulni is alig lehet. A színes kavalkádban azért a riporter erősen magához szorítja a táskáját, a fényképezőgépet pedig gyorsan elrejti, amikor a legősibb mesterséget folytató, dúskeblű hölgy kiabálni kezd vele: „No camera!” Egy közeli utcában lakik a 18. kerületi polgármesteri hivatal egyik zöldpárti képviselője, a Goutte d’Or negyedért felelős Sandrine Mées. Pontosan tudja, melyik utcában milyen drog kapható, hol és milyen cigarettát vagy egzotikus gyümölcsöt árulnak pult alól, illetve hogyan működik az illegális táskaüzem. A biznisz kis helyre tömörül, ezért a lakosság nagy részét nem érinti.

– A látszat csal, a környék lakói ugyanis nemcsak Afrikából, hanem a világ minden tájáról származnak. Az itt vásárló afrikai közönség a termékek miatt jön ide a külvárosból, sőt külföldről is, mert ez a hely híres, mint a Champs-Élysées – magyarázza Sandrine Mées. – Ez vonzza ide az illegális kereskedelmet, ugyanis az eladók ezeknek a boltoknak a kijáratai körül rögtön meg tudják szólítani a célközönségüket. Minden utcának, szinte minden lépcsőnek megvan a maga specialitása, amit ott árulnak. A kereskedőknek érdeke a biztonság, hiszen a vásárlók a nyílt utcán veszik elő a pénztárcájukat, ezért a hálózatok maguk tartják fent a rendet. A rendfenntartókat is jól ismerni. Az egyik főnökasszonyt például Madame Obamának hívják.

A helyi városvezetés alighanem beletörődött a helyzetbe. A képviselő szerint a változtatáshoz hiányoznak az eszközök, de legfőképpen az akarat.

– A rendőrség és a hatalmon lévők számára kényelmesebb, ha egy helyen tömörül az üzérkedés. Persze előfordul, hogy felszámolnak egy-egy hálózatot, de ez nem sok embert érint, marad még rengeteg egyéb csatorna. Ezek azonban nem jelentenek veszélyt a lakosságra, s ez az, amit a Fox News nem ért meg.

– Csakhogy aki tudni akarja, hol kapható csempészett cigaretta, az azt is tudni fogja, hol vehet 200 euróért Kalasnyikovot – vetem fel.

– Ez igaz. Azonban a Château Rouge fő problémája ma nem a fanatizmus, hanem az illegális kereskedelem. A szociálisan érzékeny zónákban az oktatási szegregáció a legnagyobb gond. Ha az iskolások nem együtt nőnek fel a tőlük különböző hátterű gyerekekkel, akkor hogyan tudnának felnőttkorukban egy társadalomban élni velük? A fanatizmus ott jelenik meg, ahol a demokrácián esik csorba. Ezt láttuk a terroristáknál is: nagyon zárt közösségekből jöttek és börtönt jártak. Holott már Victor Hugo megmondta: az embereken nem a börtön fog segíteni, hanem az oktatás.