Össztüzet zúdítottak az újságok a Szuperligára

Groteszk árulástól a nagyzási hóborton át a száműzetés követeléséig terjednek az elítélő vélemények.

2021. április 20., 15:52

Szerző:

A nemzetközi sajtó egyöntetűen a hétfőn életre hívott labdarúgó Szuperligával (ESL) szemben foglalt állást, miközben történelmi szakításként és „zombiapokalipszisként” jellemezte a 12 elitklub bejelentését.

A brit The Sun azt írja: „A milliárdosokon kívül ki tartja még jó ötletnek ezt a jelentéktelen Szuperligát, amely szétrombolná a Bajnokok Ligáját, a Premier League-et, nem is beszélve az olasz és spanyol bajnokságról?”

A szintén brit The Telegraph szerint „Florentino Pérez, Andrea Agnelli és Joel Glazer áll az európai futballtörténelem legrosszabb ötlete mögött. A Szuperliga elnöke és két alelnöke vezeti a labdarúgás legújabb zombiapokalipszisát, amely a friss húsra irányul. Nekik még a közvetítési jogokból származó bevételek utóbbi két évtizedben tapasztalt hatalmas növekedése sem elég.”

The Independent szerint egyszerűen „A Szuperliga a futball groteszk elárulása”.

A Daily Mirror azt írja: „Ezt az úgynevezett Szuperligát nemcsak meg kell buktatni, hanem mindörökre száműzni kell a sportból.”

A The Times szerint „A nemzeti szövetségek megtehetik, hogy bizonyos klubok játékosait nem hívják be a válogatottba. Ez jelentősen csökkenti azt a csábítást, amelyet a hitszegő egyesületek jelentenek a futballistáknak. Legfőképpen pedig a szurkolók azok, akiknek a támogatása nélkül az új liga nem lehet sikeres.”

Az olasz lapok közül a La Gazzetta dello Sport így ír: „Állj! Így hangzik Mario Draghi miniszterelnök és az UEFA felszólítása a lázadók felé.”

A La Repubblica szerint „Dúl az elkülönülési háború az európai futballban, amelyet 12 szakadár és komoly gazdasági problémákkal küszködő klub robbantott ki az éj leple alatt. Ez jelzi a végső hasadást a két világnézet között, hogy miként lehet megélni és megérteni ezt a sportágat.”

Corriere della Sera: „Forradalomra volt szükség a futballban, hogy egységes európai reakció alakulhasson ki, melynek során elítélték az új Szuperliga által okozott megosztottságot. A 12 leggazdagabb egyesület akarata szembe megy más csapatokkal, sok kis és nagy várossal, közösségekkel és mindenekelőtt a hagyománnyal.”

A spanyol La Vanguardia szerint „Gazdasági okok állnak az előtérben, ezt is jelzi az érintett angol klubok részvényeinek az emelkedése a Wall Streeten, illetve a Juventus-részvények emelkedése a milánói tőzsdén. Ezek az egyesületek évek óta próbálnak egy félig zárt sorozatot létrehozni az NBA mintájára, amely pénzt és gazdasági stabilitást garantálna nekik.”

A dán Politiken azt írja: „Az UEFA-nak bőven volt alkalma bevezetni azt a szabályozást, amely paradox módon a zárt amerikai ligák hajtóereje. A fizetési plafon és az új játékosok szerződtetésének fordított hierarchiája ott egyensúlyt teremtett anélkül, hogy a fejlődés útjában állna.”

A francia Derniéres Nouvelles d'Alsace szerint „A világfutballnak döbbenten és dühösen kell megállapítania, hogy a pénz az úr. Micsoda meglepetés, micsoda leleplezés! Miután a Szuperliga ötlete már évekkel ezelőtt felvetődött, most elkezdett nőni és gyarapodni – mindez pedig egy elrontott rendszer eredménye.”

A belga De Standaard hasábjain ez áll: „A 12 klub lett Európa leggyűlöltebb egyesülete. Vakmerő tervükkel haragot váltottak ki a szövetségekből és a többi klubból, a saját szurkolóikból és a politikából is. Mindenki úgy véli, hogy példátlan ez a mohóság. Ugyanakkor szinte bizonyos, hogy a futball az amerikai modell felé tart.”

A svájc Tages-Anzeiger azt írja: „A Szuperliga megalapítása a futball nagy szakítópróbája. Az UEFA félti az egyre hígabb Bajnokok Ligáját. Csak erőt kívánhatunk ahhoz, hogy keresztülvigye az akaratát, és az érintett klubokat kizárja a nemzeti bajnokságokból. A FIFA pedig tartsa távol a projektben szereplő játékosokat a világbajnokságoktól. Az ESL nagyzási hóbortja ugyanis nem más, mint támadás a nemzeti ligák és a futball alapjai ellen.”

Az osztrák Kronen Zeitung felteszi a kérdést: „Valóban közel a vég a világ elsőszámú sportága számára?” Igen, erről Florentino Perez is meg van győződve. A Real Madrid elnöke éppen ezért akarja keresztülvinni a Szuperligát, amelynek ő lesz az elsőszámú vezetője.

(Kiemelt képünk illusztráció: Atalanta BC Otthonában fogadja a Real Madridot a Gewiss Stadionban, az olaszországi Bergamóban, 2021 február 24-én. Fotó: EPA I Paolo Magni)

 

Vádemelés nélkül lezárta a csíkszeredai ügyészség azokat a büntetőjogi eljárásokat, amelyeket az úzvölgyi katonatemetőben a nacionalista Calea Neamului (Nemzet útja) egyesület által tavaly engedély nélkül felállított 150 fakereszt ügyében indított - tudatta szerdán a Maszol.ro hírportál a magyargyűlölő Mihai Tirnoveanunak, az egyesület vezetőjének a Facebookon közzétett bejelentését ismertetve.