Börtönnel fenyegetik az orvosokat, komoly szankciókra számíthatnak
Nagyon sok orvos hiányzik Szlovákiában, ezért akár börtönbüntetést is kiszabhatnak rájuk, ha megtagadják a munkát.
Nagyon sok orvos adta be a felmondását az elmúlt időszakban Szlovákiában. Az egészségügyi dolgozók számának a drasztikus csökkenése pedig akár az ellátást is befolyásolhatja. Ezért egy jogszabály-módosítási javaslattal szeretnék megakadályozni, hogy az orvosok megtagadhassák a munkavégzést, írta meg az Infostart.
Börtönnel büntethetik az orvosokat Szlovákiában
December végén 3300 orvos felmondási ideje jár le, ami azt jelenti, hogy több ezer munkavállaló mondhat fel. A lap cikke szerint ezért a szlovák kormány drasztikus lépéshez folyamadott, mivel jóváhagyta azokat a jogszabály-módosítási javaslatokat, amelyek lehetővé teszik rendkívüli helyzet kihirdetését abban az esetben is, ha az egészségügyi ellátás kritikus mértékben elérhetetlenné válik. Ez azt jelenti, ha az orvosok megtagadják ebben a helyzetben a munkát, akár egy évi börtönbüntetést is kiszabhatnak rájuk.
Az elmúlt időszakban Szlovákiában már több mint 3300 kórházi orvos adta be a felmondását, és a túlórák felmondását is kilátásba helyezték. Az egyik fő elvárásuk a 2022-es memorandum betartása, amelyet a Szlovák Orvosszakszervezet még az akkori kormánnyal írt alá. Emellett a feltételük, hogy a kormány nem alakítják át részvénytársaságokká az állami kórházakat. Szeretnének magasabb béreket, de azt állítják, hogy a tiltakozásuk oka elsődlegesen nem a fizetésük.
Hetek óta zajlik a vita a kormány és a szakszervezet között, a helyzet pedig odáig fajult, hogy a kormány rendkívüli ülésén a miniszterek úgy döntöttek, kompromisszum helyett kényszermunkával szeretnék elkerülni, hogy összeomoljon az egészségügy. Elfogadták ugyanis a polgári védelemről szóló törvény módosítását, ez kiegészíti a rendkívüli helyzet fogalmát. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy meghatározzák az egészségügyi dolgozók kötelezettségét, ebben az időszakban kötelesek lesznek ellátást nyújtani.
A jelenlegi tervezet értelmében, a fekvőbeteg-ellátás kritikus elérhetetlensége rendkívüli helyzetnek minősül, ezért a már felmondásukat benyújtott orvosoknak dolgozniuk kell. Ha ezt megtagadják, azzal törvénysértést követnek el, ezért börtönbüntetést is kiszabhatnak rájuk. Kamil Šaško egészségügyi miniszter szerint a törvénytervezet célja a lakosság egészségének védelme. Ezzel szemben a Szlovák Orvosszakszervezet véleménye szerint ezzel a lépéssel a kormány beismerte, hogy nem szeretnék megoldani a jelenlegi helyzetet.
„Megértjük, hogy a kormány kötelessége megvédeni az állampolgárok életét és egészségét. Ugyanakkor kötelessége kezelni azokat a problémákat is, amelyek több mint 30 éve jelen vannak egészségügyünkben, és amelyek megoldatlansága miatt az orvosok frusztráltak”
– hangsúlyozta az orvosi kamara. További tárgyalásokat sürgetnek, mivel úgy gondolják, hogy csak ez vezethet eredményre, a kormány javaslatát pedig nem tartják szerencsésnek.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)