Orosz bombázók Anglia partjai fölött

Mialatt a magyar miniszterelnök szívélyes vendéglátásban részesítette Vlagyimir Putyint és aláírtak néhány semmitmondó szerződést, amiket azután ottfelejtettek a széken, nem pihent az orosz hadigépezet. A brit védelmi miniszter, Michael Fallon szerint Ukrajna után az orosz elnök a NATO keleti szárnyát, a balti államok destabilizációját célzó kampányt indíthat.

2015. február 20., 13:38

Szerző:

Az elmúlt hetekben a Brit Királyi Légierő (RAF) gépeinek több alkalommal is orosz vadászgépeket kellett kitessékelniük az angol légtérből.

Legutóbb a délnyugat-angliai Cornwell partjai fölött zavartak el két orosz bombázót. Több esetben előfordult, hogy a NATO által bearnek, azaz medvének nevezett, még a szovjet időszakban kifejlesztett TU-95-ös stratégiai bombázó repülőgépek kikapcsolt válasz-jeladóval, az utasszállító gépek útvonalát derékszögben átvágva – többször a civil légközlekedésre nézve igen veszélyes helyzetet teremtve – húztak el a La Manche csatorna fölött. Michael Fallon brit védelmi miniszter szerint az orosz elnök teszteli a NATO elszántságát, igyekszik destabilizálni a NATO keleti szárnyát, a balti államokat és hasonló felfordulást akar okozni, mint amilyet a Krím-félsziget annektálása előtt tett.

Lassú beszivárgás, propaganda, fedett alakulatok akciói és kibertámadások várhatók, akárcsak az ukrán konfliktus korai fázisában, melyek célja – akárcsak Ukrajna esetében volt – az etnikai feszültségkeltés Észtországban, Lettországban és Litvániában – nyilatkozta Fallon.

A béke érdekében tett eddigi erőfeszítések nem vezettek eredményre, a minszki megállapodást Oroszország rendre megszegi.

David Cameron brit miniszterelnök szerint, ha az oroszok nem fejezik be Ukrajna destabilizálását, akkor világossá kell tenni Moszkva számára, hogy a gazdasági szankciók még sok éven át fognak tartani.

A kelet-ukrajnai szakadárok orosz rakétaindítókat, orosz tankokat, orosz tüzérséget használnak, amiket nem lehet az eBay-en vásárolni – véli az angol miniszter. A NATO adatai szerint az elmúlt évben a korábbiakhoz képes háromszorosára nőtt az Északi tenger mellett fekvő országok légterének megsértése orosz részről. Észtország állítja: tavaly elrabolták az egyik biztonsági tisztjüket az orosz-észt határon, és azóta Oroszországban tartják fogva.

Nagyon is valóságos és jelenlévő veszélyről van szó – mondja Fallon – mind az orosz légierő, mind a tengeralattjárók tevékenységét illetően. A hidegháború óta először fordult elő, hogy orosz bombázók repültek keresztül a La Manche csatorna fölött, s nemrégiben a délnyugat-angliai Cornwell partjainál kellett brit vadászgépeket felküldeni a váratlanul megjelent orosz bombázók nemzetközi légtérbe kíséréséhez. Az oroszok jelentősen megemelték a fegyverkezési kiadásaikat is, ami szintén fölöttébb aggasztó.

Nagy-Britannia egyelőre nem hajlandó felfegyverezni az ukrán kormányt, mert véleménye szerint a támadó fegyverek csupán tovább eszkalálnák a helyzetet. Arra a kérdésre, hogy új hidegháború előtt állunk-e? – így felelt Fallon: „Melegszik. Orosz tankok gördülnek át az ukrán határon, észt határőrt raboltak el, akit még nem adtak vissza. Folyamatos megfigyelés alatt tartjuk az eseményeket.”

Az EU hónapokkal ezelőtt súlyos gazdasági szankció alá helyezte Oroszországot, uniós kormányfő nem fogadja bilaterális találkozón az orosz elnököt. Kedden a magyar miniszterelnök szívélyes vendéglátásban részesítette Vlagyimir Putyint Budapesten.

Várjuk

Facebookoldalunkon és a www.angolosan.huweboldalon.