Olasz börtönben ült a berlini gyanúsított

A berlini merénylet elkövetésével gyanúsított tunéziai fiatalember 2011-ben érkezett migránsként Olaszországba, többedmagával felgyújtotta a lampedusai menekülttábort és négy évet töltött olasz börtönökben, de az olasz hatóságok mégsem tudták őt kiutasítani az országból – jelentették kedden az olasz hírügynökségek.

2016. december 22., 07:45

A 24 éves Anis Amri öt évvel ezelőtt az egyik migránsokkal teli hajón érkezett a dél-olaszországi partokhoz. Az MTI beszámolója szerint akkor még fiatalkorú volt, de már büntetett előéletű a hazájában, Tunéziában elkövetett bűncselekmények miatt.

Lampedusa szigetének menekülttáborába került, ahol 2011 szeptemberében részt vett a táborban kitört zavargásokban. A lázongást tunéziaiak csoportja robbantotta ki. Felgyújtották a tábort és összecsaptak a beavatkozó olasz rendőrökkel.

Anis Amrit letartóztatták és négy év börtönre ítélték. Először a szicíliai Catania, majd Palermo börtönébe, az Ucciardonéba került. Az Ansa olasz hírügynökség értesülései szerint a férfi az olasz börtönökben veszélyes és erőszakos magatartást tanúsított.

Hat hónappal büntetése végleges letöltése előtt, 2015-ben szabadult, zsebében az olasz hatóságok kiutasítási határozatával. A szintén szicíliai Caltanisetta táborába került, ahol a kiutasításra ítélt migránsokat gyűjtik össze, Tunézia azonban nemet mondott a férfi visszafogadására.

2015-ben az olasz hatóságok Anis Amri nyomát veszítették, aki Németországba ment tovább, ahol menedékkérőként jelentkezett.


Az Index azt írja, hogy a német hatóságok százezer eurós díjat  (harmincegymillió forint) kínáltak fel annak, aki információkkal szolgál holléte felől.A gyanúsított valódi személyazonosságának megállapítása nem egyszerű, mert akár tízféle különböző igazolványt használhat tízféle személyes adattal, a különböző hivatalos dokumentumokban más neveken és születési dátumokkal szerepel. A Spiegel úgy tudja: a férfi idén július 30-án kitoloncolási őrizetben volt Ravensburgban. Azt nem tudni, hogy hazaküldték-e végül, maradt vagy valamilyen úton ismét visszatért Németországba. A Süddeutsche Zeitung szerint idén augusztusban Friedrichshafenben a rendőrség őrizetbe is vette. Akkor hamis olasz igazolványt találtak nála, de végül nem került előzetesbe, elengedték, és azóta nem találták.



Azért figyelték, mert kapcsolatban állt az Iszlám Államnak nyíltan toborzást vállaló, Abu Walaa által irányított németországi szalafista-dzsihadista hálózattal. A német rendőrség ezért veszélyes elemként tartotta számon.