Nyugdíjas házfoglalók Berlinben
Még az ezerszínű Berlinben is meglepő házfoglalás: a német főváros keleti részén, Pankow kerületben nem hajléktalanok, vagy punk fiatalok, hanem nyugdíjas-osztag tart megszállva egy házat. Történetesen azt a villát, amelyben hajdan Erich Mielke tábornok, az NDK rettegett állambiztonsági minisztere lakott. A házból most ki akarják tessékelni az öregeket, mert nincs már rájuk pénz. Ők pedig tiltakoznak – nem csak magukat, hanem egykori hazájuk emlékét is védeni vélik.
Pankowban, a korábbi kelet-német államhatalom legfontosabb funkcionáriusainak egykor lakhelyéül szolgáló környéken, a rendszerváltást követően példás kezdeményezés született: szabadidő-klubot hoztak létre az egykori Mielke-villában nyugdíjasoknak. Olyanoknak, akik az NDK összeomlását követően koruknál, képzettségüknél fogva vagy egyéb személyes okból nem találták helyüket az egyesült német munkaerő-piacon s még viszonylag fiatalon kényszerültek nyugdíjba. Köztük volt az immár 74 éves Elli Pomerenke is. 1992-ben, viszonylag fiatalon lett nyugdíjas, mivel NDK-s közgazdászként, kelet-német állami vállalat pénzügyi csoportvezetőjeként – milliónyi sorstársához hasonlóan – nem tudott elhelyezkedni. Az asszony a pankowi nyugdíjas-klubban társaságra, sorsközösségre talált. És ami nem elhanyagolható: politikai közösségre is.
Ám a helyzet változott: a kerület most - pénzügyi gondokra hivatkozva - úgy döntött, hogy a Mielke-villát eladják. A kiebrudalni tervezett vagy kétezer nyugdíjas klubtag azonban példátlan módon szembeszállt az önkormányzat akaratával: Elli Pomerenke és társai megtagadták a távozást és a polgári engedetlenség formáját választották – a házfoglalást. Tettük politikai súlyát maguk is érzékelik, sőt – azt kívánatosnak is tartják. Harcuk nézetük szerint egyfajta szolidaritás az egykori NDK-val, melynek mintegy utolsó darabját őriznék meg szabadidő-központjukkal. Akkoriban, mondják, még volt szolidaritás, és volt valódi szociálpolitika…
Önérdekből segít a Balpárt?
Az önkormányzat szociális bizottsága a szocdemek és a Zöldek szavazataival, a balpártiak ellenkezése mellett áldását adta a klubház értékesítésére. Annak fenntartása évi 60.000 euróba kerül – a nyugdíjasok angol-óráit és sakk-találkozóit a kerületi óvodák épületeiben is le lehet bonyolítani, mondják. A kerület szociális ügyekért felelős szociáldemokrata tanácsnoka azonban nehezen szánja rá magát a döntés érvényesítésére - rendőri intézkedést mindezidáig nem kért.
A házfoglaló nyugdíjasok akciójukhoz politikai támogatást is kapnak: Gregor Gysi, a Balpárt Bundestag-béli frakcióvezetője személyes közbenjárásáról biztosította őket. Mennyit ér mindez, rövidesen eldől, a napokban ugyanis a kerületi közgyűlés újra tárgyalja a Mielke-villa ügyét. A lehetséges megoldások között szerepel az is, hogy szociális segély- szervezetnek adják bérbe, amelyik köteles lenne felújítani a házat és működtetni a klubot.
Az ügy nem csupán a kelet-német állampárti múlttal való szembenézésnek a hivatalos politika által tudatosan irányított folyamata, hanem figyelemreméltó az NDK-nosztalgiára építő Balpárt szempontjából is A kedvezőtlen közvélemény-kutatási adatok, a csalódást keltő tartományi választási eredmények után az utódpárt a gyökértelenné vált egykori kelet-német kisemberekkel törődve kívánja növelni támogatottságát. (Mészáros Szilárd)