Van élet az oroszok után is a földgázpiacon

Ők már nem nagyon szállítanak a legtöbb EU-s tagállamba, így helyettük az ugyancsak óriási lelőhelyekkel rendelkező Norvégia a földgázexport jelenlegi vezetője.

2023. január 9., 16:07

Szerző:

Európa legnagyobb földgázszállítójává lépett elő tavaly Norvégia, amely az idén gázszállítását rekordközeli szinten tartja, olajtermelését pedig mintegy hét százalékkal növelni készül - közölte a norvég olajipari igazgatóság, az NPD hétfőn az MTI-vel.

A hírügynökség közleménye szerint az olaj- és energiaipari minisztériumnak alárendelt NPD tájékoztatása alapján olajat és földgázt 230 millió köbméter olajegyenértékben termelt Norvégia 2022-ben, ami napi 3,99 millió hordó olajegyenértéknek (boed) felel meg.

Ennek több mint a felét a földgáztermelés adta.

Norvégia pedig jövőre 4,12 millió hordó olajegyenérték kitermelését tervezi olajból és gázból együttesen. A kitermelés 2025-re eléri 4,3 millió boed szintet, megközelítve a 2004-ben 4,54 boed-en beállított rekordot.

Ráadásul Jonas Gahr Støre norvég miniszterelnök még december 20-án a Reuters kérdésére elárulta, a norvég állam 2023-ra még több hosszútávú földgázszállítási szerződés megkötésére számít, ami pedig azt jelenti, hogy a rekordmagas kiteremelés akár 4-5 éven keresztül is fenntarthatóvá válhat.

2022-ben, már az év közepén megelőzte Norvégia Oroszországot az EU legnagyobb földgáz-beszállítójának posztján, a kitermelés pedig ősz folyamán is folyamatosan nőtt a norvég felségvizeken található, hatalmas földgázlelőhelyeken.

A legfontosabb norvég állami földgázexportőr vállalat, az Equinor mindehhez ugyancsak decemberben még hozzátette, az Euróapi Unió Tanácsának döntése a importföldgáz és kőolaj általános árstopjáról nem érinti érzékenyen az ő beszállítói tevékenységüket, azt a döntés után is zavartalanul tudják biztosítani.

Miközben földgázeladásai miatt Norvégia exportbevételei jelentősen növekedtek, az elektromos áram terén az állam behozatalra szorul, amelyet általában azokból az országokból szerez be - mint Nagy-Britannia és Németország - ahol saját gáztartalékait értékesíti. Az áram ára azonban 2022 folyamán nagyon megnőtt, ami hatással volt a norvégok rezsiszámláira miatt is. Mindezek miatt decemberben Gahr Støre kisebbségből kormányzó, munkáspárti kabinetjének támogatása a rekord alacsony, 14 százalékos szintre csúszott vissza.

(Kiemelt kép: Északi-tengeri olaj- és gázmező a norvégiai Stavanger mellett. Fotó: Carina Johansen / NTB Scanpix / AFP)