Németország támogatja a balti országok katonai megerősítését

Jelentős előrehaladás lehet a júniusi NATO-csúcs után.

2022. április 22., 16:18

Szerző:

Amennyiben a NATO úgy dönt, hogy megnöveli a katonai jelenlétet a Baltikumban és Európa keleti szárnyánál, Németország készen áll ehhez jelentős mértékben hozzájárulni – jelentette ki Annalena Baerbock német külügyminiszter pénteki vilniusi látogatásán.

Baerbock Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszterrel tartott találkozóján biztosította a vilniusi tárcavezetőt, hogy Németország nem csak a jelenlegi katonai csapatok megerősítését, de a hosszútávú NATO-jelenlétet is támogatja a Baltikumban, még ha ez több ezer katona kivezénylését is jelenti, írja az MTI. Úgy vélekedett: a NATO jelenlegi koncepciója, miszerint minimális katonai jelenléttel jelzi a Baltikumban, hogy a szövetség bármelyik tagja elleni támadás az egész szervezet elleni támadásnak minősül, a jelenlegi helyzetben nem kielégítő.

„Amikor egy országnak 100 kilométeres közös határa van Oroszországgal, akkor nincs ideje az erősítésre várni, ha megtörténik a baj” – jelentette ki a német külügyminiszter.

A német diplomácia vezetője kitért a június végén Madridban tartandó NATO-csúcsra is, ahol szerinte többre van szükség, mint csupán jelképes tárgyalásokra. Kijelentette: a brutális orosz támadásokra reagálva légvédelemre és jelentős NATO-jelenlétre van szükség, hogy aztán a szövetség közös területén minden négyzetmétert praktikusan ki lehessen használni.

Landsbergis, német kollégájának kijelentéseire reagálva elmondta, Litvánia nevében reméli, hogy valóban kaphatnak majd állandó támogatást mind a katonai csapatok, mind a páncélozott járművek terén, de külön kiemelte a légvédelmet is, amit a balti államok gyenge pontjának tart. Hozzátette, hogy véleménye szerint a Balti-tenger partjai, kikötői és kereskedelmi útvonalai is megerősítésre szorulnak.

A júniusi NATO-csúcsról szólva Landsbergis hozzátette: az ott meghozott döntéseknek tükrözniük kell, hogy a biztonsági helyzet Oroszország lépései miatt alapjaiban megváltozott. „A NATO-nak készen kell állnia, hogy a konfliktus első percétől képes legyen megvédeni a balti országokat” – szögezte le a politikus.

(Kiemelt kép: MTI / AP / Olivier Matthys)