Maduro: nem lehet elhalasztani a venezuelai választásokat

2020. szeptember 18., 05:44

Szerző:

Nicolás Maduro venezuelai elnök kijelentette csütörtökön, hogy az ország alkotmánya miatt "lehetetlen" teljesíteni az Európai Unió kérését a december 6-ára kiírt parlamenti választások elhalasztására.

Az EU egy hónappal ezelőtt javasolta a választások elhalasztását, mert szerinte egyelőre nincsenek meg a "nyílt és tiszta" voksoláshoz szükséges feltételek a dél-amerikai országban. Maduro két héttel ezelőtt felkérte az ENSZ-t és az EU-t, hogy küldjenek megfigyelő missziókat a választásokra, de az unió a múlt héten közölte, hogy ennek előkészítésére már nincs elég idő decemberig, az EU-t és több latin-amerikai országot tömörítő Nemzetközi Kontaktcsoport pedig ugyanezt állapította meg csütörtökön.

Venezuelában a parlament az egyetlen olyan testület, amely az ellenzék ellenőrzése alatt áll, de cselekvésképtelen. A kormány által 2017-ben létrehozott alkotmányozó gyűlésben pedig kizárólag Maduro hívei vesznek részt, és azonnali hatályú rendeleteket ad ki. Juan Guaidó parlamenti házelnök, ellenzéki vezető másfél éve csatázik Maduro elnökkel a hatalomért: Guaidó 2019 januárjában kikiáltotta magát ideiglenes elnöknek, és mintegy 60 ország el is ismerte őt Venezuela legitim vezetőjeként. De Maduro kézben tartja a hatalmat, mert maga mögött tudhatja a hadsereg, illetve Oroszország és Kína támogatását.

Maduro azt reméli, hogy győz a parlamenti választásokon, és azért hív megfigyelőket erre, hogy nemzetközi legitimitást szerezzen a voksolásnak. A nagyobb ellenzéki pártok már bejelentették, hogy bojkottálni fogják a választást, és az Egyesült Államok is előre közölte, hogy nem fogja elismerni a szavazás eredményét, mert szerinte valószínűleg a hatalom csalni fog.

Az elnök egy csütörtöki tévés beszédében közölte: az alkotmány nem engedi meg, hogy máskor legyenek a választások, az új parlamentnek január 5-én már üléseznie kell. "Mi jó viszonyt akarunk az Európai Unióval, de Washington nem engedi meg ezt neki" - tette hozzá.

 

 

Tavaly a második világháború óta a legjelentősebb mértékben emelkedett az antiszemita incidensek száma világszerte, különösen az iszlamista Hamász október 7-i terrortámadása, és az azt követő gázai háború óta - szögezte le vasárnap kiadott éves közös jelentésében a Tel-Avivi Egyetemen székelő Kortárs Európai Zsidóság Intézete és az amerikai Rágalmazás-ellenes Liga (Anti-Defamation League).