Lexikon 280 nyelven

Januárban lesz 13 éve, hogy egy amerikai közgazdász és egy filozófus megalapította a Wikipediát, az interneten szabadon hozzáférhető nagylexikont. Azóta már 280 (!) nyelven létezik, naponta cikkek ezreivel gyarapodik, és nő az olvasók tábora – miközben önkéntes szerzőinek, szerkesztőinek száma 2007 óta csökken. Ennek okait vitatták a napokban a német nyelvű Wikipedia alkotóinak tanácskozásán, Karlsruhében.

2013. december 4., 15:18

A német nyelvterületen szerkesztett változat az angol után a legnagyobb: az előbbi immár 4,4 millió szócikket tartalmaz, az utóbbi 1,7 milliót. Ami rengeteg: ha kinyomtatnák, csaknem ezer kötetet töltene meg... Míg világszerte összesen vagy 70.000 önkéntes írja, szerkeszti a lexikont, a német kiadásnak mintegy 6.000 munkatársa van. A Neue Zürcher Zeitung adatai szerint a német szövegeket – az általános gyakorlatnak megfelelően – igen sokrétűen gondozzák: minden szócikkben átlagosan 227 szerző munkája van benne, akik azokon összesen 622 alkalommal dolgoztak. Ami persze egyáltalán nem mindig a cikket magát jelenti, hanem az egyes témákat kísérő vitákat, megjegyzéseket, amelyeket a vállalkozás demokratikus szellemének megfelelően ugyancsak feltesznek a világhálóra.

Elriasztják a kezdőket

Az élénk érdeklődés ellenére azonban a szerzők-szerkesztők száma az elmúlt hat évben jelentősen csökken – az angol nyelvű Wikipedia esetében például harmadával –, amióta sokkal szigorúbb rendszert vezettek be. Egy amerikai kutató szerint az új szerzők (elsősorban most jelentkező fiatalok) gyorsan felhagynak a munkával, miután első kísérletüket elutasítják. Mégpedig nem is idősebb, tapasztaltabb kartársaik – hanem a szoftver, amellyel a dilettánsok, az üzleti világ propagandistái, illetve a rombolni akaró vandálok ellen védik a lexikont. Ugyanakkor bonyolult, immár alig áttekinthető előírásokkal riasztják el a kezdőket. S miközben világszerte egymilliónál is több regisztrált szerző van, a cikkek jelentős része azok szűk körétől származik. Ezen próbálnak most segíteni, hogy ismét több embert nyerjenek meg: svájci javaslatra alpesi gyopár jelzéssel díszítik majd a német kiadásban először jelentkezők munkáját. Egyébként igen hasznosnak ítélték a személyes találkozást: szerzők, akik már ismerik egymást, nem fognak a neten oly hevesen vitatkozni, mint korábban...

Egyébként ezt tartják a weblexikon egyik nagy erényének: hogy nem pusztán ismereteket közöl, hanem különböző oldalakról világít meg vitatott kérdéseket – mint pl. az atomenergia felhasználása, a környezetvédelem stb.

A Wikimédia Magyarország Egyesület szerkeszti a 2003 óta létező magyar változatot, közel 200.000 szócikkel és 600 szerzővel. Míg a Wikipediában is az angol a mértékadó, tanulságos a kis nyelvek, sőt dialektusok törekvése, hogy ebben a formában is segítsék fennmaradásukat, fejlődésüket. Az elsők között volt például a katalán, de van bajor és alfelnémet, provanszál és aragóniai, baszk, tarantói és szicíliai Wikipedia is. Létezik latin, sőt készül a lexikon a mesterséges nyelveken, az eszparantón és a volapükön is.

További írásokat olvashat Németországról a www.ger-mania.hu honlapon