Ingyenes jogosítvány: sok diák emiatt nem teheti le a KRESZ-vizsgát
A jogosítvány megszerzése számos végzős diák számára álom maradt.
Rengeteg diák elvesztette azt a lehetőségét, hogy a vezetői engedély megszerzéséhez szükséges KRESZ-vizsgát letegye. Az ingyenes jogosítvány megszerzése sokakat motivált, ám az állam ígéreteivel ellentétben sok középiskolásnak nem nyílt lehetősége arra, hogy levizsgázzon – számolt be róla többek között az Eduline.
A tavalyi évben hatalmas szenzációt jelentett, hogy a kormány bejelentette: ingyen jogosítványhoz juttatja a középiskolásokat, ám a gyakorlatban ez sokak számára csak ígéret maradt. Ahogyan arról a 168.hu is beszámolt, bár a tananyag már szeptember óta elérhető a KRÉTA felületén keresztül, ám ez valójában csak annyit jelent, hogy a KRESZ- és az elsősegély tanfolyamért, illetve a vizsgákért nem kell fizetniük a diákoknak. Ez is nagy segítséget jelenthet, ám bőven nem fedik le a jogosítvány megszerzéséhez szükséges oktatás minden elemét, hiszen a gyakorlati oktatást mindenkinek egyénileg kell megszerveznie és anyagilag fedeznie.
Ettől függetlenül sokan jelentkeztek a tanfolyamokra, amelyeket online végezhetnek el a diákok, csakhogy sokan már nem nem jutottak odáig, hogy meg is szerezzék tanfolyamok elvégzését igazoló dokumentumokat. Ennek hátterében az áll, hogy de a vártnál később kerültek fel a vizsgák a rendszerbe, mivel sok iskola csak a második félévben kezdte el szervezni azokat. Addigra viszont sokan már leérettségiztek, így végleg kiestek a programból.
A jogosítvány megszerzése nincs ingyen
A Belügyminisztérium adatai alapján 2025. június 11-ig közel 15 ezer diák kezdte el a KRESZ-oktatást, ám kevesebb, mint a jelentkezők fele, összesen 6888 fő jutott el odáig, hogy be is fejezze azt. Az elsősegély modulnál is hasonló az arány: 10 713-an kezdték el, és 6494-en jutottak a végére. Az ok egyszerű: bár a tananyag hónapok óta hozzáférhető, a vizsgák csak késve indultak el.
A tárca szerint jelenleg 332 iskola szervezett saját hatáskörben KRESZ-vizsgát, míg további 403 intézményben más formában szervezték meg, vagy épp folyamatban van a szervezés. Hasonlóak az arányok az egészségügyi vizsgák esetében is. A különbségek oka, hogy egyes iskolák tanulóinak máshol kellett vizsgázniuk, vagy egyáltalán nem is volt rá lehetőségük.
Azok a végzős diákoknak, akiknek még volt lehetőségük június elején részt venni egy vizsgán, szerencsésnek mondhatják magukat, így ugyanis még megszerezhették a képesítést, ám sokan hiába érdeklődtek rendszeresen a saját oktatási intézményüknél a vizsgalehetőségekről, az iskolák nem tudtak biztos választ adni ezzel kapcsolatban.
A portálnak sok érintett úgy nyilatkozott, hogy nincs elegendő vizsgáztató tanár, így bár a tananyagot elsajátították, ám levizsgázni már nem volt lehetőségük év végén. Mivel idő közben leérettségiztek és elballagtak, számukra már nincs lehetőség a képzés befejezésére. Sokan mindezt úgy akadályozták meg, hogy inkább saját maguk kerestek olyan autós iskolát, amelyen keresztül elmehettek vizsgázni, bár ezt már saját maguknak kellett finanszírozniuk.
Mindez különösen azért problémás, mert a program eleve csak 16 éven felüliek számára adott, náluk is szülői hozzájárulásra van szükség, ha még nem töltötték be a 18. életévüket, és a programban résztvevők között rengeteg a végzős diák is, akiknél az idő kulcsfontosságú tényező volt a vizsgák szempontjából, azonban sok intézményben végül nem volt lehetőség arra, hogy befejezzék ezt a képzést.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)