Figyelmeztet a NAV, ne várja meg a büntetést

A NAV új adategyeztető levelei sok vállalkozást érintenek, 15 napos válaszadási határidővel. Mulasztás esetén akár több százezer forintos bírság is járhat.

 

2025. június 16., 10:49

Szerző:

Hétfőn több tucat, alanyi áfamentes státuszú vállalkozónak érkezett NAV-felhívás: ellenőrzik, hogy január óta túllépték-e az áfamentesség 18 millió forintos éves bevételi küszöbét. A levél célja, hogy az érintettek tisztázzák adataikat – elírás, pénztárgéphiba, adminisztratív szélhiba lehet az oka a figyelemfelhívásnak. Aki 15 napon belül nem válaszol, több százezres bírságot fizethet be – hívja fel a figyelmet a Dívány.

15 napos határidőt szabott meg a NAV

A felhívás kézhezvételétől számított 15 napon belül reagálni kell. Ennek elmulasztása 300 000 forintos mulasztási bírságot, sőt – ha a hiba nem kerül javításra – NAV-revíziót is vonhat maga után.

A felhívás célpontjai az alanyi áfamentes vállalkozások, amelyek jelentősen túllépték a 18 millió forintos bevételi küszöböt. 

A NAV célja az ilyen bevallási és adminisztrációs hibák kiszűrése, és az átláthatóság javítása. A júniusi adategyeztetés hatékonynak bizonyult, ezért várhatóan újabb körök következnek – hamarosan szinte minden érintett vállalkozás kapni fog felszólítást.

A most kiválasztott vállalkozások többsége valószínűleg megfeledkezett az áfamentes értékhatárról – ami 2025 januárjától 18 millió forint –, de lehetséges véletlen elütés a pénztárgépben vagy más magyarázat is. Ezt kell tisztázniuk a cégeknek.

A NAV elnöke, Vágujhelyi Ferenc szerint adategyeztetés könnyen és gyorsan elvégezhető, de elmulasztása súlyos következményekkel jár. Aki nem küldi be az átvételtől számított 15 napon belül a választ, az nemcsak 300 ezer forintos mulasztási bírságra számíthat, hanem arra is, hogy a javítás elmaradása esetén revízió indulhat.

Érdemes tehát pontos, dokumentált választ benyújtani a NAV-nak a hiányosságok tisztázására. Az adategyeztetés nem büntetés, hanem lehetőség: tisztázni a helyzetet, elkerülni a nagyobb jogi és pénzügyi következményeket.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)