Lesz-e ellenzéki összefogás?
Kormányzati félidőben járunk. Az ellenzék mélyen beásta magát, hogy felkészüljön az újabb ütközetre. A kétharmad rendezi sorait, hogy egy utolsó rohammal bevegye a demokrácia megmaradt bástyáit. Mi várható a második félidőben? Létrejön-e a demokratikus ellenzék választási összefogása, amely az egyetlen esélyt jelentheti Orbánék leváltására? Sőt: az új választási törvény miatt akár a kétharmad megszerzése sem lehetetlen.
Rózsa Misi: Kik azok, akik össze tudnának fogni? MSZP, SZDSZ, DK, LMP, Szolidaritás, Milla, 4K. (Jobbik kizárva!) Nem valószínű, hogy a választásig létrejön újabb erő. Hogy szükséges az összefogás, az nem kérdéses a demokratikus oldal támogatói számára. De úgy gondolom, a pártoknak sem. Ha ugyanis a demokratikus oldal pártjai egymás ellenében indulnak, garantálják a Fidesz győzelmét. Az egyetlen lehetőség a demokratikus oldal összefogása, közös választási párt formájában. Ezt az érintett pártok is tudják. Most a riszálás megy: többségük arra játszik, kiket lehetne kiszorítani az összefogásból. Ostoba és káros hatalmi játszma. Pedig már ideje lenne, hogy elkezdődjön egy közös kormányprogram kidolgozása. Az „Orbán, takarodj!” nem elég a választóknak. Szerintem létrejön az ellenzéki összefogás, a demokratikus oldal együtt indul majd a választáson.
anula: Nem jön létre. Hogyan fogna össze valami, ami nem létezik?
kertész: Össze lehet állítani csodás kormányprogramokat, meg lehet határozni kormányzati elveket. De valójában az a kérdés, hogyan juttatod el ezt a szabolcsi falvakba, a panelek világába a választók hetvenöt százalékához, hogy ők is megértsék, s azt mondják: igen, ezért érdemes X.-re szavaznom. A Fidesz zsenialitása épp az volt, hogy mindenkinek mindent megígért. Hihető módon bele is sulykolták a fejekbe: a Fidesz az egyetlen, aki ezt meg tudja valósítani. Ezek a varázsszavak a mai napig hatnak. Bármit tesz a Fidesz, a nép követi. Fanyaloghat az ellenzék, elítélheti a populizmust, ám ha ez a módszer eredményes, neki is ezt kell követnie. Aztán, ha majd legyőzik Orbánékat, elő lehet venni azokat a bizonyos kidolgozott programokat. Az egyetlen esély a „kiegyezés”. Ha Orbán ellen tudják fordítani a nemzeti összefogás eszméjét azzal: íme, mi meg is megvalósítjuk, nem hagyunk ki belőle senkit. Mi vagyunk Deák Ferenc méltó utódai, kiegyezünk az ellenzékkel, Európával, s végre nyugalmat hozunk az országnak. Egy Orbán nélküli Fidesszel már ki lehet egyezni.
Joszip Vragics: De szép is lenne, ha épp az Orbán-féle struktúrával, választási törvénnyel buktatnák meg a Fideszt! Az viszont bizonyos: ha a jelenlegi ellenzék nem egyezik ki a jobboldal mérsékeltjeivel, akkor egy esetleges váltás utáni vérengzés újabb ötven évre prolongálja a megosztást, a sértettséget. Magyarországon az 1989 után kialakult, pártalapú hatalomgyakorlás bukott meg. Többek között erre is választ kellene adnia a leendő – és általam erősen várt – negyedik köztársaságnak!
leguan: A „helyzet” akkor érik be, amikor a fideszesek számára is nyilvánvalóvá válik: a forradalom kipukkadt. Tekintettel arra, hogy ezt a társaságot nem az ideológiai elkötelezettség motiválja, hanem a „kaparj, kurta” gyakorlatias megfontolása, gondolniuk kell arra, mi lesz „azután”. Mi lesz a holdudvaros vállalkozók későbbi lehetőségeivel, a csakis a lojalitásával rendelkező hivatalnoksereg íróasztalaival, mi lesz a bebetonozott potentátok elporladó bauxitbetonjával? Amikor belátják, hogy mindez veszélybe kerülhet, váltani fognak. Véleményem szerint már érik ez a helyzet, és még a választás előtt be fog következni. Ezért érzem másodlagos fontosságúnak az ellenzék bármiféle készülődését. Egyrészt: a Fidesz-hatalmat csak a Fidesz-talpasok tudják megdönteni. Másrészt: eddig minden választáson a nép nem valami mellett, hanem valami ellen voksolt. Mi olyat csinált az utódpártisággal terhelt MSZP 1994-ben, amitől rá szavazott a nép? Semmit. A gőgös MDF csinálta ki saját magát.
tökös: Nincs ellenzéki összefogás. Első ránézésre nincs olyan párt, amelyik a kommunistákkal összefeküdne. Nem is lesz! Ezzel a névvel, hogy MSZP, nem terem babér, ez nyilvánvaló. Ideológiai különbségek vannak a baloldalon. A szavazó nem veszi be, hogy ezt a baloldali összefogásért mindenki eldobná. A választó számára nincs baloldal, mert nem tudott megtisztulni.
Kérdőjel: Valamiféle összefogás lesz, csak túl későn. Sajnos kevesekben látom az ország iránti elkötelezettséget. Tudomásul kell venni, hogy a választáson pártok vagy pártszövetségek indulhatnak, bármenynyire szitokszóvá vált is ez a fogalom. Az MSZP nem tud elmozdulni, hiába kentek mindent Gyurcsányra – nélküle még esélytelenebbek. Úgy látom, a DK nem tud továbblépni. Az LMP-ről nem tapasztalom, hogy tanult volna a népszavazási fiaskóból. Nem látom azt a formációt, amelyik működni tudna. Én nem jobboldali vagy baloldali alternatívát szeretnék, hanem tisztességes, normális kormányzást. Bajnai az, akire rá merném bízni az országot, csak nincs politikai erő, amelyik ezt biztosítani tudná. A pártalapú hatalomgyakorlás Magyarországon megbukott.
Turtle: A probléma ott kezdődik, hogy az ellenzéki összefogást, az „orbántalanítást” mindenki baloldali összefogásként kezeli. Pedig az Orbán nélküli világban helye van a demokratikus jobboldalnak is! Rengeteg jobboldali vagy Orbán-szavazó van ott is, aki már megbánta, mert nem erre gondolt. Sokan nem részesülnek a javakból, és sokan vannak, akiknek a gyomruk felfordul Orbántól. Ezeket az embereket meg sem próbálja megszólítani a jelenlegi „baloldal”. A legnagyobb baj az, hogy a baloldal nem egységes, sőt: egymás elleni küzdelmeik erősebb hatással vannak rájuk, mint az Orbán-ellenesség. A szocialista tábor sokat tett azért, hogy ilyen helyzetbe kerüljünk. Képzeljük el, mihez kezdenének, ha a jövő héten kormányra kerülnének...
giacinto: Nem lesz itt semmilyen összefogás. Orbán harminc éven át fog uralkodni. Unokáink is látni fogják.
davidoff90: Játsszunk el a gondolattal: mit csinálna az összefogott ellenzék, miután megverte a Fideszt? Hogy viselkedik majd a Jobbik, amely meg akarja szüntetni az MSZP-t? Mit tesz az MSZP, amely kártékony, náci pártnak tartja a Jobbikot? Vagy az LMP, amely kínosan vigyáz arra, hogy önjáró legyen, neki senki és semmi ne mondja meg? Szép kis kormányválságok sorozata kezdődne el. Szóval még teoretikusan sem érdemes ezzel foglalkozni.
igor06: Én bízom benne: a demokratikus ellenzéknek és az éledező civil mozgalmaknak lesz annyi sütnivalójuk, hogy képesek legyenek egy szakértői kormányhoz közös miniszterelnök-jelöltet állítani. Egyedül ezzel lehet az új, egyfordulós választási törvénnyel kiütni Orbánékat. Aztán majd meglátjuk.