Kicsi, de finom társaság
Magyar művészek kiállításának megnyitója, Molnár Ferenc-színmű bécsi előadása, Szabó István Rokonok című filmjének kremsi megtekintése, előadás a két országot érintő jogszabályokról, magyar szerző osztrák tárgyú könyvének bemutatója, adventi puncsparti az egyik tag kisvendéglőjében – felsorolhatatlanul sokféle rendezvényre hívja a tagságot az Osztrák-Magyar Társaság elnöksége. Maria Rauch-Kallat elnök asszony készséggel fogadja a Szervusz Ausztria újságíróját: a honlap és a társaság célja azonos. Mindkettő szeretne minél több ismeretet közvetíteni, sokrétű kapcsolatot alakítani és erősíteni a két ország között.
A rendezvények egy tekintetben nagyon hasonlítanak. A mindig nagyszámú résztvevő körében német és magyar szót egyaránt hallani, sokan gond nélkül váltanak egyik nyelvről a másikra, és hallani elég akcentust is.
Maria Rauch-Kallat,ismert néppárti politikus, volt egészségügyi miniszter maga nem beszél magyarul, de sejteni lehet, hogy sokat ért. A férjem magyar – mondja arra a kérdésre válaszolva, hogy miként lett ő a Társaság elnöke. Rauch-Kallat Burgenlandban van otthon, a környezet akkor is kétnyelvű, ha férjének családja éppen nincs is jelen.
2001-ben Barsiné Pataki Etelka akkori bécsi magyar nagykövet kezdeményezésére, a tiszteletbeli konzulok tevékeny közreműködésével alakítottuk meg a Társaságot – meséli. Nem mintha nem lenne elég egyesület, vagy más típusú magyar-osztrák szervezet, de egyiket sem találtuk elég aktívnak, vagy hatékonynak. Tevékenységük inkább valamilyen konkrétan körbehatárolható célt követ, a többség területi alapon szerveződik, vagyis nem feltétlenül nyitott mindenki előtt, aki Magyarország iránt érdeklődik.
Nem véletlenül választottuk a Társaság formát – teszi hozzá. Mára nagyjából száz tagot tartanak nyilván, közülük 20 jogi személy. Kicsi, de finom társaság ez, olyan tagsággal, amely valamilyen formában mindenképpen érdeklődik Magyarország iránt. Sok a magyar származású közöttünk, másoknak a házastársa magyar, vannak, akiket üzleti kapcsolat fűz Magyarországhoz - mondja.
- A legfontosabb, hogy ezek az emberek nálunk egymásra találnak. Ez-egy meghívó komoly szakmai előadást sejtet, a másik csak jókedvű együttlétet, valójában pedig minden alkalom e kettő keveréke. A taglétszám bővülése is érdekes: előfordul, hogy valaki meghívottként vesz részt egy őt érintő rendezvényen, s este már tagként megy haza.
Vendégből lett vendéglátó
Fodor Máriát, a legendás belvárosi Ilona Stüberl vendéglő tulajdonosát említi. Mária jó két évvel ezelőtt ott volt az Ausztriában sikeres magyarokról szóló könyv bemutatóján, lévén ő maga a kötet egyik szereplője. A tavalyi ádventi puncs-partit a Társaság már az ő vendéglőjében tartotta, a következő rendezvényen az Ilona Stüberl adja a büfét, és Fodor Mária eközben persze a társaság tagja.
Magyarországra is el-ellátogatnak a társaság tagjai, feltétlenül részt vesznek például a Magyar-Osztrák Társaság által rendezett budapesti bálon. Fontosak az előadások a két országot érintő gazdasági vagy jogi szabályozásokról. A tagok számára előnyt jelentett, hogy már tavaly februárban volt alkalmuk találkozni Bajnai Gordonnal. A Társaság ugyanis egy előadás megtartására hívta meg, akkor, amikor még senki nem gondolta volna, hogy ő lesz Magyarország következő miniszterelnöke.
Az új ismeretségekből érdekes kapcsolatok alakulnak. Mercedes Echerer, a magyar származású, erdélyi születésű, abszolút kétnyelvű színésznő egy könyvbemutató moderátoraként ismerkedett meg a Társasággal. Utóbbi már a következő évben bevette programjai közé annak az alsó-ausztriai filmfesztiválnak a meglátogatását, amelyet Echerer – kelet-európai súlyponttal – szervez.
A tagság sokrétűségét jól tükrözi az elnökség összetétele. A politikát Maria Rauch-Kallat képviseli, s a legmagasabb szintű gazdaságból két személyiség is jelen van. Alfons René Haiden – a kincstáros- az egyik legismertebb osztrák bankmenedzser, sokáig a Bank Austria igazgatója volt, ma is tölt be vezető pénzügyi funkciókat. Helyettese, a magyar származású Pataki Károly a fiatalabb korosztályt képviseli. És a nagyipart: ő a Magyarországon is jelenlévő (Dunapack- tulajdonos) Prinzhorn Holding csomagolóanyag gyártási ágazati igazgatója (miután éveken át a pénzügyi igazgatói posztot töltötte be).
A Társaság főtitkára Felker Judit, az alsó-ausztriai tiszteletbeli konzul jobb keze széles ismeretségi körrel és a magyar-osztrák kapcsolatok terén sok tapasztalattal rendelkezik. Az ülések jegyzőkönyvét nem kisebb személyiség vezeti, mint Vécsei Vilmos professzor, az Általános Kórház (AKH) baleseti sebészetének vezető főorvosa.
Maria Rauch-Kallat szívesen beszél a legközelebbi rendezvényekről. Szeptemberben a bécsi magyar nagykövetséggel közösen emlékeznek meg Eisenstadtban a határnyitás húszéves évfordulójáról. Egy magyar-osztrák, Bécsben és Budapesten egyaránt jelenlévő ügyvédi iroda a következő cégbemutató főszereplője, s a rendezvény számos gazdaságjogi kérdés megvitatására is alkalmat ad. A mai bizonytalan helyzetben a Társaság azt az előnyt tudja tagjainak nyújtani, hogy hiteles előadók révén a magyarországi befektetések jövőjéről, előnyeiről és veszélyeiről ad tájékoztatást. Van persze a tagok között sok olyan is, aki nem ezért jár el a rendezvényekre, fizeti a nem túl magas – évi 40 eurós – tagdíjat. Egyszerűen csak jól érzi magát ebben a körben.
A Társaság honlapja: