Pápaválasztás: egy hajszálon múlt, hogy nem Erdő Péter lett a végső befutó
Erdő Péter ugyan harmadszor is lemaradt a pápaságról, de a tekintélye ettől egyáltalán nem csorbult az egyházon belül.
Erdő Péter ugyan jelentős támogatást kapott a konklávé első napján, azonban végül Robert Francis Prevost amerikai bíboros lett az új pápa – írja a Blikk. A lap információi szerint a magyar bíboros mögött egy konzervatív csoport állt, amely számos afrikai bíborost is magában foglalt, azonban hamar kiderült, hogy nem rendelkeznek elegendő szavazattal a többséghez.
A második nap reggelére aztán hirtelen Robert Francis Prevost vált a legesélyesebb jelöltté a pápai tisztségre, megválasztásához összesen három voksolásra volt szükség. Az utolsón pedig már elsöprő többséggel győzött az amerikai jelölt, akinek a nevét a konklávé előtt szinte senki sem ismerte.
Nem véletlen, hogy a megérkezése után Luis Tagle Fülöp-szigeteki bíboros segítségét kérte, hogy eligazodjon a számára ismeretlen folyamatban. „Ha bármit meg akarsz változtatni a konklávé szabályaival kapcsolatban, most már a te kezedben van” – mondta viccesen Tagle Prevostnak, utalva a korábbi beszélgetésükre.
Egyes hírek szerint egyébként csütörtök dél körül még Parolin vezetett néhány szavazattal Prevost előtt, ám végül felismerte, hogy nincs esélye megszerezni a többséget, ezért visszalépett. Ez tette lehetővé Prevost győzelmét, aki végül XIV. Leó néven lett pápa.
Erdő Péter szerepe a konklávéban
Bár Erdő Péter harmadszor sem lett pápa, a konklávé során betöltött szerepe és az első napi támogatottsága is jelzi, hogy jelentős befolyással bír a katolikus egyházon belül. Így a magyar bíboros konzervatív nézetei és teológiai tudása miatt továbbra is meghatározó alakja marad az egyházi életnek.
Ezért volt szükség a konklávé összehívására
Ahogyan arról korábban a 168.hu is beszámolt, a Vatikán április 21-én, egy közleményben tudatta, hogy Ferenc pápa 88 éves korában elhunyt. A közlemény kitér arra, hogy 2024 áprilisában a néhai Ferenc pápa jóváhagyta a pápai temetési szertartások liturgikus könyvének frissített kiadását, amely a gyászmisét irányította.
Az egyházfő végrendeletében rögzítette kívánságát, hogy utolsó földi útja azon az ősi Mária-kegyhelyen érjen véget, ahová minden apostoli útja kezdetén és végén elment imádkozni. Kérésének megfelelően sírhelyét a bazilika páli kápolnája (Salus Populi Romani-kápolna) és a Sforza-kápolna közötti mellékfolyosó fülkéjében készítették el. Ferenc pápa rendelkezett arról is, hogy a sír legyen egyszerű, különösebb díszítés nélkül, egyetlen felirattal: Franciscus.
(Kiemelt képünkön Erdő Péter és Ferenc pápa láthatók. Forrás: Vatican Media / CPP / Hans Lucas via AFP)