Hogy mi van?

2014. augusztus 25., 13:18

Azt állítja Orbán Viktor
miniszterelnök (a magyar külképviseletek vezetőinek szokásos évi értekezletén), hogy nekünk a legrosszabbkor jött az orosz válság, mert jelenleg olyan folyamat zajlik, amely leválasztja Oroszországot Európáról, és ennek nem lesz jó vége az Európai Unió számára.

Ezzel szemben a tény az,
hogy Oroszország választja le magát Európáról, ezt a folyamatot ugyanis Putyin indította el a Krím elszakításával. Hogy ennek jó vagy rossz vége lesz-e az Európai Unió szempontjából, azt Orbánnal ellentétben nem tudjuk, de az uniónak csakis egy célja lehet: az, hogy Putyin számára rossz vége legyen. Az Orbán-féle pávatánccal viszont ez nem megy.

Azt állítja Orbán Viktor
miniszterelnök, hogy minden szövetségesi kötelezettségünket teljesítettük, kivéve a NATO által megkívánt védelmi kiadási szintet, a politikai intézményrendszerünket pedig az elmúlt években teljesen átvilágították, és mindenben megfelelünk az elvárásoknak.

Ezzel szemben a tény az,
hogy átvilágították, de nem felelünk meg. Sem az elvárásoknak, sem az európai normáknak. Erről ráadásul papírunk is van: az Európai Parlament határozata. Tessék elővenni. Tanulságos lesz.

Azt is állítja a kormányfő
(ugyanott), hogy a kormány jó úton halad az egymillió új munkahely megteremtése felé, és ez a cél akkor valósulna meg, ha 4,6 millió ember dolgozna Magyarországon.

Ezzel szemben a tény az,
hogy ha a 2010-es kormányváltáshoz mérjük a tíz évet és az egymillió munkahelyet, akkor 4 millió 750 ezerre kellene növelni a munkavállalók számát. Már csak alig 700 ezret kell teljesíteni. Jó úton haladunk. Hajrá, Magyarország, hajrá, magyarok!

Azt állítja Kövér László,
az Országgyűlés elnöke (a Fejér Megyei Hírlapnak), hogy „nemcsak Európában, hanem az egész világban óriási ideológiai háború, átrendeződés zajlik, amelynek egyik fő küzdőtere Európa”.

Ezzel szemben a tény az,
hogy Európában nem zajlik óriási ideológiai háború (amelynek egyik fő küzdőtere Európa?), de a világon sem. Ellenben súlyos és valóságos háborúk sajnos nagyon is zajlanak, például Irakban, Szíriában vagy Afganisztánban, és ott kétségtelenül vannak ideológiai frontok is. Mégpedig a vallási alapon szerveződött totális, középkori diktatúrát, illetve a világi (és ezen belül diktatórikus vagy félig-meddig demokratizálódó) államot akaró csoportok között. Ez a háború a terrorizmus és a menekültek révén ugyan beszűrődik Európába is, de a küzdőtér nem a kontinensen, legföljebb Kövér fejében van.

Azt is állítja az Országgyűlés elnöke
(ugyanebben az interjúban), hogy „a nemzetállamok léte egyenlő a demokráciával”, és minden brüsszeli kísérlet a nemzetállami szuverenitás csökkentésére az átlátható, demokratikus döntéshozatali rendszerek felszámolása felé vezet.
Ezzel szemben a tény az,
hogy a nemzetállamok léte egyáltalán nem egyenlő a demokráciával, gondoljunk csak a náci Németországra. Vagy gondoljunk arra, hogy a mai Európai Unióban nehezen volna nemzetállamnak tekinthető például Németország, Franciaország, Nagy-Britannia vagy Hollandia, ahol a lakosság legalább 15 százaléka vagy még több bevándorló, illetve bevándorlók közvetlen leszármazottja. Ha pedig Romániát is olyan nemzetállamnak tekintjük (a románok annak tekintik), amelynek léte a „demokráciával egyenlő”, akkor az ott élő magyarok azonnal feladhatják reményeiket bármilyen autonómiára. Nem hiszem el, hogy Kövér László ezt szeretné. Vagy elhiggyem?

Azt állítja a Nemzetgazdasági Minisztérium
(az RTL Csoportot támadó közleményében), hogy „a [reklámadó]törvénynek köszönhetően bezárul minden kiskapu az adóelkerülők előtt, megakadályozva, hogy nyereséges médiacégek fiktív veszteségekre hivatkozva kibújjanak az adózás alól”, az RTL Csoport ugyanis az NGM szerint éveken át ezt tette, és messze a törvényes mérték alatt adózott.

Ezzel szemben a tény az,
hogy a törvény indoklása szerint nem az adó alóli kibújás megakadályozása a cél, hanem az arányos közteherviselés elvének érvényesítése. Ha az RTL netán fiktív veszteségekre hivatkozva mégis elkerülte az adófizetést (vagyis adót csalt), akkor tessék megbüntetni. Ha viszont nem, akkor ne tessék hamis érvekkel vagdalkozni, és mellesleg az egész médiaipart büntetni. Bár a 168 Óra rengeteg hirdetési oldalát nézve, nekünk mindegy.