Hazugsággal és korrupcióval vádolják az olimpia koordinációs bizottságának elnökét
Korrupciós botrány robbant ki az olimpiai bizottságban.
Juan Antonio Samaranch Salisachs emberi jogi és korrupciós borányra keveredett. A vezető olimpiai tisztviselő elmondása szerint „halálosan komolyan veszi" az emberi jogokat, de mégis belement, hogy sportjótékonysági alapítványa egy csomó pénzt fogadjon el egy kínai sportruházati cégtől, amely a rabszolgamunkások által előállított hszincsiangi gyapotot használja.
A NOB 2022-es pekingi olimpiai játékok koordinációs bizottságának elnöke a Samaranch Alapítványt, egy sportjótékonysági szervezetet is vezet. A jótékonysági szervezetet olyan nagy kínai vállalatok pénzelik, mint például az ANTA Sports. Ez a sportruházatot gyártó vállalat márciusban ígéretet tett arra, hogy a kényszermunkával kapcsolatos aggályok ellenére „továbbra is vásárol és használ" Hszincsiangból származó gyapotot. Viszont maga Salisachs egy 2020 októberi találkozón, ahol emberi jogi aktivisták az ujgur helyzet miatti bojkottra szolították fel a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, azt mondta, hogy nem ért egyet azzal, hogy ne Pekingben legyenek a következő téli olimpiai játékok, de mindent megtesz az emberi jogok érvényesítéséért – derül ki a Daily Beast cikkéből, amit a Napi.hu szemlézett.
Az ANTA 2012-es indulása óta anyagilag támogatja az alapítványt, és 2013 óta az alapítvánnyal közösen működteti az Olimpiai Jótékonysági Együttműködési Szövetséget. A márka aktív tagja a Samaranch Alapítvány igazgatótanácsának, amelynek alelnöki tisztét Ding Sizsong vezérigazgató tölti be. A kínai márka jelentős olimpiai szponzori szerződéseket kötött, miután Salisachs 2016-ban felkerült a NOB alelnöki székébe. Az ő hivatali ideje alatt a NOB bejelentette, hogy az ANTA Sports gyártja majd a 2021-es tokiói nyári olimpia, a 2022-es pekingi téli olimpia és más sportesemények tisztviselőinek egyenruháit. Ezek a nagy horderejű üzletek elősegítették az ANTA Sports berobbanását a sportszerpiacra, és a világ harmadik legnagyobb bevételű sportruházati vállalatává tették.
A NOB mindeddig nem volt hajlandó ejteni az ANTA Sportsot annak ellenére, hogy a vállalat ígéretet tett a hszincsiangi gyapot további használatára, és áprilisban azt mondta az Axiosnak, hogy „folytatja az ANTA-val kapcsolatos átvilágítási erőfeszítéseit". Sem a NOB, sem a Samaranch Alapítvány nem válaszolt a Daily Beast megkeresésére, amely arra vonatkozott, hogy Salisachs személyes kapcsolatai az ANTA Sportshoz befolyásolták-e a szervezet döntéseit a szponzoráció kérdésében.
Salisachs és az ANTA Sports kapcsolata csak egy a számos kínai szervezetekkel való együttműködése közül, amelyek közül sokan Hszincsiangban vannak – Kína távol-nyugati régiójában, ahol a kínai kormány több mint 1 millió muszlim ujgurt gyűjtött koncentrációs táborba, és sokukat rabszolgamunkára kényszerítette a régió gyapotföldjein. Ezek a kapcsolatok hátrányosnak bizonyulhatnak Saliszach számára, aki az emberi jogi aggályok ellenére is küzd a 2022-es pekingi téli olimpia bojkottja ellen.
Az a leleplezés, hogy Salisachs alapítványa közvetlenül az ANTA Sports-szal dolgozott együtt, valószínűleg tovább erősíti az amerikai kongresszusban az olimpia bojkottálására irányuló kétpárti nyomást. Júliusban az amerikai törvényhozás Kínával foglalkozó végrehajtó bizottsága (CECC) arra kérte a NOB-ot, hogy halassza el a pekingi olimpiát, és nyilvánosan pellengérre állította azokat az amerikai szponzorokat, akik támogatják a sporteseményt. Az ANTA Sportsnak is kevés támogatója van a kongresszusban: a republikánusok például követelték, hogy az NBA sportolói bontsák fel a sportmárkával kötött támogatói szerződéseket.
Salisachs nem az első a családjában, aki szoros kapcsolatot épít ki Kínával. Édesapja és a NOB korábbi elnöke, Juan Antonio Samaranch – a Samaranch Alapítvány névadója – szavazatokért lobbizott, hogy Kína megnyerje a 2008-as nyári olimpiai játékok rendezését. Hálából a kínai kormány egy 144 000 négyzetméteres emlékparkot épített a néhai Samaranch tiszteletére a kínai Tianjinban.
Kína egyébként tagadja, hogy az ujgurokat internáló táborokba zárná – mint azt a nyugati országok és független megfigyelők állítják –, a pekingi vezetés kitart amellett, hogy ezek olyan munkaügyi táborok, ahol a muszlim kisebbség tagjai szakmai átképzést kapnak. Ennek ellenére az Európai Unió tervez, az Egyesült Államok pedig több szankciót már be is vezetett Kína ellen.
(Kiemelt képünk illusztráció: International Olympic Committee (IOC) Vice-President, Juan Antonio Samaranch Salisachs of Spain, arrives for the opening of a meeting of the executive board at the IOC headquarters in Lausanne on March 3, 2020. The COVID-19 which has already killed more than 3000 people in the World will be at the center of a meeting of the International Olympic Committee (IOC) on March 3 and 4, 2020 in Lausanne less than five months before the opening ceremony of the Olympics in Tokyo. Fabrice COFFRINI / AFP)