Emmanuel Macron: segítséget, biztonságos áthaladást minden Afganisztánt elhagyó embernek
A tálibok állítják, mindenki biztonságosan elhagyhatja az országot, akinek erre engedélye van - ezt közel 100 ország tanúsítja.
Hétfőn tartották az ENSZ Biztonsági Tanácsának Afganisztánról szóló rendkívüli ülését. Franciaország és Nagy-Britannia javaslatot fog tenni a biztonságos zóna kialakítására Kabulban – írta a TOLOnews, Afganisztán első „non-stop” hírportálja.
Emmanuel Macron francia elnök kijelentette, hogy a biztonságos övezet létrehozására irányuló előterjesztés célja, hogy humanitárius segítséget és biztonságos áthaladást biztosítson azoknak, akik el akarják hagyni Afganisztánt. Macron szerint a biztonságos övezet az ENSZ felügyelete alatt fog működni. „Az egész nemzetközi közösséget mozgósíthatja, és nyomást gyakorol a tálibokra is” – mondta Macron.
A tálibok azt válaszolták, hogy szükségtelen a biztonságos övezet létrehozása Kabulban. „Ha a béke idején biztonságos övezetet hoznak létre, az azt jelenti, hogy az ország nem biztonságos. Korábban naponta körülbelül 300-400 embert öltek meg, ma azonban senkit sem ölnek meg az egész országban” – mondta Sayed Akbar Agha, a tálibok egykori parancsnoka. Politikai elemzők szerint a kabuli biztonságos övezet nem biztosíték az egész országnak.
„A világ országainak és az ENSZ-nek a tálibokkal összehangoltan támogatnia kell Afganisztánt abban, hogy megalakulhasson a kormánya. A biztonságos zóna létrehozása Kabulban nem jár a biztonság fenntartásával ” – mondta Mohammad Khan Andar politikai elemző. Eközben közel 100 ország, köztük az Egyesült Államok is közös nyilatkozatot adott ki ma, amelyben kijelentette, hogy a tálibok biztosították őket arról, hogy engedélyezni fogják az utazási okmányokkal rendelkező külföldi állampolgárok és afgánok elutazását az országból.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy gondoskodnak arról, hogy a tálibok betartsák ígéretüket. Azt is elmondta továbbá, hogy az Egyesült Államok az augusztus 31-i határidőt követően leállítja diplomáciai jelenlétét Afganisztánban. Az Egyesült Királyság ezt már megtette. Afgán elemzők szerint a táliboknak együtt kell működniük a nemzetközi közösséggel a kormányalakításhoz.
(Kiemelt kép: egy tálib harcos géppuskával egy jármű tetején 2021. augusztus 16-án, így járőröznek Kabul utcáin. Fotó: Wakil Kohsar / AFP)