„Ezek azok, akik sértegettek téged?”– Putyin egy mondattal megnyerte magának Trumpot és az első találkozót

Fél óra helyett 140 percen át tárgyaltak. Még az amerikai first lady sem tudta elválasztani őket, az orosz elnök pedig valószínűleg mindent elért, amit akart.

2017. július 8., 00:01

Szerző:

„Ezek azok, akik sértegettek téged?” – ahogyan Vlagyimir Putyin újságírókat célzó kiszólása is tanúsítja, feltűnően szívélyes, jó hangulatú találkozó volt, lényegi kérdésekben mindazonáltal nem sikerült előrelépni az orosz elnök és amerikai kollégája, Donald Trump első kétoldalú találkozóján.

Fotó: AP / Marcellus Stein

A két politikus a hamburgi G20-csúcs margóján tárgyalt, majdnem négyszer annyi időn, 140 percen át, mint az a fél óra, amelyet eredetileg egymásra szántak. Állítólag annyira egy hullámhosszon mozogtak, hogy egyikük sem akarta abbahagyni, akkor sem, amikor a 80. percben a szervezők beküldték a tárgyalóterembe az amerikai elnök feleségét, Melania Trumpot, hogy szóljon nekik a késésről.

Ehhez a feltűnő szívélyességhez képest a két elnök találkozóján nem sok érdemi kérdés dőlt el. A központi téma az volt, ami hónapok óta a feszültség fő forrása a két nagyhatalom között, vagyis az amerikai elnökválasztásba történő orosz beavatkozás vádja. Trump azonnal letámadta Putyint ezzel, az orosz orosz elnök azonban lerázta vádat, mondván, bizonyítékokat követel. ettől függetlenül Trump többször elővette az ügyet a találkozón. A két politikus végül megállapodott egy amerikai–orosz munkacsoport felállításában, amely tisztázhatja az ügyet.

Ez a munkacsoport nem kecsegtet sok reménnyel, a találkozó után Rex Tillerson amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ugyanis egymástól enyhén szólva eltérő tájékoztatást adott az elhangzottakról. Amíg Tillerson úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok és Oroszország között maradt az alapvető nézetkülönbség a kérdésben, és nem valószínű, hogy valaha is egyet fognak érteni, Lavrov arról beszélt, hogy Trump elfogadta Putyin magyarázatát, miszerint az oroszok nem avatkoztak be az amerikai elnökválasztásba, és ki is jelentette, nem érti, egyáltalán hogyan vetődhetett fel a kérdés, hiszen az orosz beavatkozásra nincs bizonyíték. Az ügy egyébként aligha fogja feszélyezni az amerikai–orosz viszonyt. Tillerson a sajtótájékoztatón mondta is, hogy a két elnök deklaráltan túl akar lépni a botrányon, és szeretne működő viszonyt a két ország között.


Bár Trump a találkozón említést tett Ukrajna destabilizálásáról, a Krím félsziget Oroszország általi annektálásáról is, Tillerson szerint Trump és Putyin között kezdettől fogva „egyértelműen pozitív” összhang uralkodott. Ezt előrevetítette a kézfogásuk – amelynek a pillanatában Trump a szokásától eltérően tenyérrel felfelé, alárendeltként nyújtotta oda Putyinnak a jobbját –, az orosz elnök pedig még rá is játszott az összhangra, és egy odavetett mondattal gyakorlatilag az ujja köré csavarta Trumpot, amikor még a tárgyalás előtti háromperces sajtótájékoztató egyik pillanatában odahajolt hozzá, és a jelenlévő újságírók felé intve megkérdezte:  „Ezek azok, akik sértegettek téged?” Látszott, hogy ez tetszik Trumpnak. Az amerikai elnök hírhedten nem szívleli a független médiát a róla festett, nem túlságosan hízelgő kép miatt, és a CNN, az NBC vagy a New York Times iránti ellenszenvének folyamatosan hangot is ad a Twitteren.

Mindemiatt – írja a Guardian – egyértelműen Putyin az, aki sikerként könyvelheti el a hamburgi találkozót. Először is azért, mert a fél óra helyett 140 percen át húzódó tárgyalás Trumppal ékesszólóan árulkodott arról, hogy Oroszország nagyhatalom. Másodszor azért, mert kiderült, az amerikai elnököt nem érdekli annyira az orosz beavatkozás ügye, hogy a szívélyes viszonyt kockáztassa, a vitára okot adó többi kérdésben – például Szíria ügyében – pedig hajlandó a kompromisszumra.

Az nem világos, hogy a két elnök legközelebb mikor fog találkozni.