Trump vámjai csúnyán bedönthetik a magyar gazdaságot: oda a fantasztikus évünk?
Donald Trump 25 százalékos vámot vetett ki az autóimportra, ami komoly nehézségek elé állítja a japán és dél-koreai mellett a magyar autóipart is.
Az Egyesült Államok 25 százalékos vámot vetett ki az autóimportokra, ami súlyosan érinti az európai, japán, dél-koreai és kínai autóipart. A döntés következtében az érintett országok viszontvámok bevezetését helyezték kilátásba, amely tovább mélyítheti a kereskedelmi konfliktust. Donald Trump kijelentette, hogy az intézkedések véglegesek, és ciklusa végéig fenntartja őket, ezzel jelentős kihívás elé állítva az autógyártókat – írja az atv.hu.
Az amerikai vámok ugyanakkor nem csak az érintett országokra hatnak, hanem a magyar gazdaságra. Hiszen hazánkban az autóipar az egyik legfontosabb ágazat. Ráadásul ahogyan arról Molnár László, a GKI elemzője az ATV Híradónak elmondta, Magyarországon olyan modellek gyártása zajlik, amelyek elsődlegesen az amerikai piacra készültek, így az export visszaesése komoly veszteségeket okozhat nekünk is. Sőt, az elektromosautó-gyártás és az akkumulátoripar jövője is kérdésessé válhat, mivel az európai piac nehézségei hatással lesznek az itthon működő vállalatokra, például a BMW és a BYD beruházásaira.
A kormány megállapodásra törekszik Trump vámjaival kapcsolatban
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a magyar kormány olyan megállapodásokra törekszik az Egyesült Államokkal, amelyek enyhíthetik az autóipari visszaesés hatásait. Ugyanakkor szerinte az Európai Unió maga is felelős a helyzetért, hiszen eddig 10 százalékos vámot tartott fenn az amerikai autókra, míg az USA csupán 2,5 százalékos terhet rótt az európai járművekre.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Trump döntése kapcsán kijelentette, válaszlépésekről egyeztet a tagállamokkal, azonban szerinte egy vámháború hosszú távon mindkét félnek károkat okozhat. Az amerikai elnök célja egyébként, hogy a nagy autógyártók amerikai üzemeket hozzanak létre a tengerentúlon, ugyanakkor egy ilyen átállás időigényes és drága folyamat lenne. A helyzet ugyanakkor jelenleg rendkívül bizonytalan, ugyanakkor egy dolog biztos: a magyar gazdaság nagyon nehéz időszak elé nézhet az autóipari export visszaesése miatt.
Sokan bírálják Donald Trump intézkedéseit
Az amerikai elnököt január 20-án iktatták be a hivatalába, azóta pedig már számos intézkedést hozott. Elsőként többek között kiléptette az Egyesült Államokat a WHO-ból, majd döntött a kitoloncolásokról. Január 20-án azonban aláírt egy olyan rendeletet is Donald Trump, ami 90 napos szünetet rendelt el a külföldi segélyek folyósításában azzal az indokkal, hogy felülvizsgálják a programok hatékonyságát és az Egyesült Államok külpolitikájával való összhangját. A Trump-kabinet intézkedései így több milliárd dollárnyi életmentő segélyt veszélyeztetnek.
A döntés aggasztó, a Reuters információ szerint, Atul Gawande, az USAID globális egészségügyi részlegének nemrég távozott vezetője szerint ez katasztrofális, mint mondta, az adományozott gyógyszerek jelenleg nagyjából 20 millió HIV-fertőzöttet tartanak életben, a kezelés megszakítása pedig akár azzal is járhat, hogy a betegséget másnak is átadhatják a fertőzött személyek.
(Kiemelt képünkön Donald Trump sziluettje látható. Fotó: Brendan Smialowski / AFP)