Dőlnek a Meinl-cégek
A válságot kirobbantó Meinl European Land (MEL) Atrium Real Estate névre átkeresztelve, más tulajdonosokkal működik ugyan tovább, de a vállalatbirodalom két további reménysége, az erőműépítésre létrehozott Meinl Power (MIP) és a repülőterekre szakosodott Meinl Airport International (MAI) közgyűlése határozata értelmében megszűnt.
Egyik sem tekint vissza túl hosszú múltra, és sikereket sem mondhat magáénak. A legifjabbnak, a Magyar Villamos Művekkel is együttműködést tervező MIP-nek egyébként nagynevű tulajdonosai voltak: a Meinl birodalom feje, V. Julius mellett Karl- Heinz Grasser volt pénzügyminiszter és Hans Haider, a Verbund egykori igazgatója. Ennek ellenére mindössze egy szerződést hozott tető alá, kelet-európai szélenergia-parkok létrehozására, a csaknem 850 magánbefektető tulajdonában lévő Simonsfeld csoporttal. A repülőtér-építések iránt ennél is kisebb volt az érdeklődés – csak tervek körvonalazódtak. A legkonkrétabb ezek közül még a Gdanks-tól 140 kilométerre délre fekvő – 360 ezer lakosú – Bydgoszcz légikikötőjének építése lett volna – ha nem jön közbe a botrány a kelet-közép-európai ingatlanügyletek finanszírozására alakult MEL körül. Az azonban kirobbant, nem sikerült eltussolni, s most a bécsi államügyészség gyűjtögeti az anyagot a perhez, amelyet V.Julius Meinl, a cégbirodalom és a dinasztia feje – a „bűnös„ Meinl bank igazgatója – ellen indítanak.
A vád ugyancsak szerteágazó, befektetési csalás, hűtlen kezelés egyaránt szerepel a pontok között, s az államügyészség eddigi kutatásai alapján feltételezi, hogy a bécsi tőzsdére 2002-ben bevezetett, eleinte sikeres Meinl European Land (MEL) kisrészvényeseit 6,5 milliárd euró kár érte. Történt ugyanis, hogy a két évvel ezelőtti árfolyamzuhanás orvoslására tőkeemelést hajtottak végre, a befolyt pénzen azonban saját papírokat vásároltak – 88,8 millió részvényt, 1,8 milliárd euróért. A tranzakciót eltitkolták a részvényesek elől. A zsonglőrködés célja az volt, hogy a két másik cég, a befektetői pénzeken repülőtereket, illetve kelet-európai erőműveket építő két társaság (MAI és MIP) tőzsdei bevezetését ne árnyékolják be a MEL gondjai.
Semmilyen tűzoltás vagy kapcsolat nem segített, V.Julius Meinl-t szégyenszemre letartóztatták. Igaz, két nap alatt szabadlábra került, hála a Liechtensteinből átutalt 100 millió eurós kauciónak. A gazdasági sajtó már csak a prominens cégtulajdonos és a befektetők szokatlanul magas vesztesége miatt is folyamatosan szalagcímben tartja a témát, s erre, a per várhatóan sokáig tartó előkészítése miatt továbbra is számítani lehet. Igaz, V.Julius Meinl nem hagyja annyiban, neves ügyvédsereget bízott meg az ügyek tisztázásával, elsősorban a család nevének tisztára mosásával. Időközben a hatóság is enyhítette a szigort, Meinl nem csak hogy szabadlábra került, de útlevelét is visszakapta, s egy rövid angliai utazás erejéig el is hagyhatta az országot.