Decemberben már 200 ezer embert tartóztattak le a mexikói határon, Biden felhívta a mexikói elnököt

Telefonon egyeztetett az Egyesült Államok felé irányuló tömeges migráció sürgős kezeléséről Joe Biden amerikai és Lopez Obrador, mexikói elnök csütörtökön – jelentette be a Fehér Ház.

2023. december 22., 09:26

Szerző:

John Kirby nemzetbiztonsági szóvivő elmondta, hogy a két vezető megállapodott arról, hogy a közeli napokban az amerikai külügyminiszter, belbiztonsági miniszter és a Fehér Ház belbiztonsági tanácsadója által vezetett amerikai delegáció utazik Mexikóba, hogy a közép-amerikai ország államfőjével egyeztessen a lehetséges lépésekről. 

Az illetékes úgy fogalmazott, hogy a Biden-Obrador megbeszélésen a nyugati féltekét jellemző példátlan embermozgás kezeléséről volt szó, és azokról a sürgősen szükséges lépésekről, amelyek révén újranyithatók a tömegesen érkező migránsok miatt lezárt határátkelők. 

John Kirby hozzátette, hogy szó volt a migráció gyökereinek kezeléséről, amelyek a kibocsátó országokban keletkezett problémákra ad választ. 

Az amerikai szövetségi határügynökség (Custom and Border Protection - CBP) hétfőn arról intézkedett, hogy lezárjanak két meghatározó vasúti határátkelő-pontot a texasi Eagle Pass-nál és El Paso-nál, miután tömegek próbáltak tehervonatokra felkapaszkodva bejutni az Egyesült Államokba. 

A CBP csütörtökön a sajtóban megjelent nem hivatalos adatai szerint csak decemberben eddig már mintegy 200 ezer embert tartóztattak fel az amerikai-mexikói határ mentén, akik egy részét regisztráció után beengedik az országba. 

A számok alapján idén december történelmi rekord lehet az illegális határátlépéseket tekintve az Egyesült Államokban. Minden idők eddigi legmagasabb száma idén szeptemberben volt, amikor csaknem 270 ezer embert tartóztattak fel, és vettek nyilvántartásba. 

A migrációs válság kezelése, a Biden-adminisztráció bevándorláspolitikájának átalakítása és a hatékony határőrizet áll azoknak az egyeztetéseknek a középpontjában, amelyek a múlt hét óta intenzíven zajlanak a Kongresszus demokrata és republikánus szenátorai, valamint a Fehér Ház tisztségviselőinek részvételével. 

A tárgyalások tétje, hogy a törvényhozás elfogadja-e a Joe Biden elnök által a Kongresszustól kért mintegy 110 milliárd dolláros költségvetési kiegészítést, amiből 61 milliárd Ukrajna támogatására jutna, de szerepel benne 14 milliárd dollár részben a határszemélyzet növelésére, határőrizetre, és az érkező illegális bevándorlók ellátására. A kongresszusi republikánusok jelentős része az illegálisan érkezőkkel kapcsolatos kormányzati politika gyökeres átalakításához köti az elnöki kérés megszavazását.

 

 

Az egész krasznodari régióra kiterjedő vészhelyzetet hirdettek Oroszországban azután, hogy immár 10 napja, két olajat szállító orosz tankerhajó balesete óta ömlik az olaj a Fekete-tengerbe.