Terroristák vagy nem terroristák – az itt a kérdés
Szerdán autóba rejtett pokolgéppel ölték meg Ivan Szusko orosz tisztviselőt. Az oroszok szerint az ukránok állnak mögötte, akik terroristák, és el kell őket pusztítani.
Szusko meggyilkolására válaszul Vladimir Rogov, Zaporizzsja az oroszok által kinevezett kormányának egy tagja terroristáknak nevezte az elkövetőket, és terrorista szervezetnek nevezte Ukrajnát, és az ország elpusztítására szólította fel Oroszországot. Szusko esete egyike a mostanában orosz tisztségviselők ellen elkövetett sorozatos merényleteknek Zaporizzsja és Herszon régiókban – írta a Moscow Times. Korábban egy Herszon régióban tartózkodó orosz tisztségviselőt, Igor Telegint próbáltak hasonlóképpen megölni, de ő túlélte az incidenst. Az Orosz Védelmi Minisztérium úgyszintén merényletnek könyvelte el Vladimir Saldo esetét, akit – a minisztérium szerint – megmérgeztek. Saldo helyettesét, Vitaly Gurát egy nappal később lelőtték.
Darja Dugina, a 29 éves újságírőnő halála után volt munkahelye, a Cárgrád a Twitteren úgyszintén Ukrajna elpusztítására buzdított. Egyre forróbb az orosz háborúpárti médiában a hangulat.
Dugin ideológiája
Az augusztus 20-án történt autós merénylet, amiben Darja Dugina, az orosz a neo-eurázsianista filozófus, Alexandr Dugin lánya halt meg, nagy vihart kavart. Vigóczki Máté egy, az index.hu-n szerdán megjelent cikkében részletesen elemezte a robbantás körülményeit és annak visszhangját.
A legfrissebb hivatalos orosz álláspont szerint a merényletet egy ukrán nemzetiségű nő, Natália Vovk követte el. Az állítást Moszka arra alapozta, hogy Vovk a támadás előtti napokban ugyanott bérelt lakást, ahol Dugina is lakott, illetve 12 éves kislányával együtt érkezett az országba egy olyan Mini Cooperrel, amin kétszer is rendszámot cserélt. Vigóczki szerint ez a történet több ponton is sántít, nem beszélve arról, hogy Moszkva milyen rekordgyorsasággal állt elő a magyarázattal. Az orosz titkosszolgálat nem megnevezett nyomozati források alapján azt a következtetést vonta le, hogy a korábbi elméletekkel ellentétben nem Alekszandr Dugin volt a célpont, hanem a lánya.
A Dugin család azonban szimbolikus célpontnak meglehetősen gyenge – fejti ki a cikkben Vigóczki. Dugin fontos szereplője, de nem az egyetlen tagja volt annak az értelmiségi körnek, akik azt a geopolitikai gondolkodást honosították meg Oroszországban a kilencvenes években, miszerint Oroszország mindig is szemben áll és állt a nyugattal, és amely a káosszal szemben a rendet és a központosított hatalom fontosságát hangsúlyozza. Ez a paradigma a történelmi tapasztalatok miatt az orosz emberek számára nagyon is érthető és átérezhető, ezért vált széles körben népszerűvé.
Dugin vagy lánya nevét azonban kevesebben ismerik, mint az általuk hangoztatott eszméket. Vannak olyan háborúpárti közszereplők, akiket még az ukrán lakosság is ismer. Ha Dugina szimbolikus célpont volt, akkor sem tekinthető olyasvalakinek, akinek a halála jelentősen megtépázná a háborúpártiak sorait.
Ennek ellenére a merénylet hatására még a korábbinál is szélsőségesebb Ukrajna-ellenes hangulat alakult ki a háborút támogató közszereplők és politikusok körében.
Különálló esetekről van szó
A 168.hu megkeresésére Vigóczki Máté, az MCC Geopolitikai Műhelyének Oroszország-kutatója elmondta, hogy a nemzetközi jog szerint az Ivan Szusko ellen elkövetett támadás ugyanúgy terrortámadásnak minősül, mint a Dugina elleni támadás. Bár Szusko a megszállók adminisztrációjának az egyik vezető szereplője volt, mégis civil. Egy, a frontvonal közelében, megszállt területeken tartózkodó, megszálló erőket képviselő ember ellen elkövetett merénylet morálisan különbözik egy, a hátországban élő közszereplő meggyilkolásától.
Az oroszok által kiépíteni kívánt helyi képviseleteket, különösen Herszon környékén, folyamatosan érik a támadások. Ha a képviselők ukrán állampolgárok, azokat az Kijev kollaborálóknak tekinti. Ezekkel a merényletekkel az ukrán erőknek az a legfőbb célja, hogy a megszállt területeken ne jöjjön létre egy olyan működőképes orosz közigazgatás, ami képes lenne megszervezni egy népszavazást.
Demkó Attila, az MCC Geopolitikai Műhelyének a vezetője lapunknak elmondta, hogy szerinte a cél a megfélemlítés: senki nem merjen együttműködni a megszálló erőkkel. A megtámadott tisztségviselők nem globálisan ismert, jelentős nevek, viszont a megszállt területekre könnyebb beszivárogni, és az üzenet is sokkal közvetlenebb hatást kelt. Vigóczki szerint ezeket a támadásokat ukrán diverzáns alakulatok vagy helyi partizánok hajtják végre.
Terroristák vagy nem terroristák – az itt a kérdés
Nagyon meglepődnék, hogyha megkérdőjelezhetetlen bizonyítékot lehetne felmutatni arra, hogy Duginát az ukránok végezték ki, mert ez nyugati szemmel nézve klasszikus terrorcselekménynek minősül. Az ukránok rá vannak utalva a nyugati világ támogatására, és ha kiderül, hogy terrorcselekményekre is képesek, könnyen elveszíthetik azt – mondta Vigóczki.
Ami az orosz partizánokat, a Nemzeti Köztársasági Hadsereget illeti, Dugina esete előtt sehol nem merült fel, hogy ők működhetnek a háttérben, és ez a verzió nem is nagyon pörög az orosz médiában. Ha mégis megemlítik, akkor arról beszélnek, hogy a szervezet nyugati vagy ukrán irányítás alatt áll.
A hivatalos orosz álláspont szerint a filozófusnő esete mögött egyértelműen Ukrajnát kell keresni, de az indokok helyén csak kérdőjelek vannak. Demkó véleménye az, hogy amennyiben az ukrán szál igaz, akkor is tagadhatatlan, hogy az orosz háborúpárti propaganda többet nyert vele, mint az ukránok, akiknek – ha ők voltak – sokkal nagyobb kockázattal járt volna eljutni Moszkvába, mint amennyit profitálhattak volna egy ismert, de az orosz belső körökön kívül álló újságírónő, vagy híres, de hatalmi szempontból nem fontos apja, Dugin halálából.
Vigóczki Máté hozzátette, hogy azt viszont látni kell, hogy az orosz állam mire használja fel a támadást, és ez fontosabb, mint az, hogy ki állhat mögötte:
Moszkva először is be akarja bizonyítani, hogy Ukrajna terrorista eszközökhöz nyúlt, hogy rontsa a nyugat előtt az ország hitelességét, illetve, hogy a Kreml belföldön tovább tudja fokozni a politikai elnyomást.
(Kiemelt kép: Alekszandr Dugin orosz filozófus lánya, Darja Dugina temetésén 2022. augusztus 23-án, Moszkvában. Fotó: Evgenii Bugubaev / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)