Brit nagykövet: A Brexit lehetőség

Nagy Britannia kilépése az Európai Unióból lehetőséget ad az országnak arra, hogy új gazdasági kapcsolatokat alakítson az EU-n kívül – mondta Iain Lindsay brit nagykövet csütörtöki sajtótájékoztatóján. Kiemelte: kormánya fontosnak tartja, hogy az Unióval mély és különleges maradjon a kapcsolat.

2017. március 31., 07:01

Szerző:

Theresa May brit miniszterelnök március 29-én levélben tájékoztatta Donald Tusk-ot az Európai Tanács elnökét a kilépési folyamat megindításáról. Iain Lindsay brit nagykövet a budapesti nagykövetségen tartott sajtótájékoztatót a Brexit folyamatáról. A diplomata optimistának és vidámnak jellemezte May kilépésről tartott beszédét. Donald Tusk már kevésbé volt optimista, mikor kijelentette: a Brexitnek nem lesznek győztesei.

Lindsay megismételte a britek óhaját azzal kapcsolatban, hogy a kilépés tárgyalása párhuzamosan folyjék a jövőről folytatott egyezkedésekkel. A héten azonban mind Angela Merkel mind a hamarosan távozó Francois Hollande kijelentette: csak a kilépés letárgyalása után hajlandóak másról beszélni.

De nem ez az egyetlen nehézség a brit kormány előtt. Meg kell küzdenie saját EU-párti csoportjaival – akikből jutott több tucat a parlament ellenzékébe is – akik aktívan keresik az újracsatlakozás mozgalmának Brexit-hez méltó becenevét. S ott vannak a skótok is, akik az EU-ban maradás mellett tették le a voksukat és elégedetlenségük kifejezéséül 2019-ig újabb függetlenségi referendumot fognak tartani. Iain Lindsay a 168 Óra erre vonatkozó kérdésére elmondta: ostobaságnak tartja az újabb referendumot. A nagykövet hozzátette: a 2014-es népszavazásnál mindkét oldal megegyezett, hogy ez egy különleges „egyszer egy generációban adódó” alkalom volt, márpedig 3 év az nem egy generációnyi idő. De ha lesz is szavazás, a történelem valószínűleg harmadszor is ismétli önmagát és nem lesz független Skócia.

A nagykövet az EU-s állampolgárok sorsáról a Brexit utáni Egyesült Királyságban csak annyit mondott, hogy kormánya mihamarabbi megoldást szeretne. Nagy-Britannia teljesítményéhez nagy mértékben járulnak hozzá az ott élő uniós polgárok, s ezt szerinte May levelében is kiemelte. (Az M1-en nem sokkal a sajtótájékoztató előtt a nagykövet azt is kifejtette, hogy a Nagy-Britanniában dolgozó uniós állampolgárok és az EU területén munkát vállaló britek jogainak garantálását tartja a Brexit-tárgyalások első számú feladatának.)

A kilépés során fizetendő állítólagos 50-60 milliárd fonmtos kárpótlásra úgy reagált: számtalan egyéb összeg is felmerült már. A magyar és a brit kormány kapcsolatáról diplomatához méltóan csak ennyit mondott: a magyar kormány felismeri, hogy vannak fontos közös érdekek, ami miatt szükség van konstruktív megegyezésre.

10:06

Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39. elnöke családja körében hunyt el a Georgia állambeli Plainsben lévő otthonában.

Az egész krasznodari régióra kiterjedő vészhelyzetet hirdettek Oroszországban azután, hogy immár 10 napja, két olajat szállító orosz tankerhajó balesete óta ömlik az olaj a Fekete-tengerbe.