Hatvan éve építették a berlini falat

A fal a hidegháború, Németország és a világ megosztottságának fájdalmas szimbólumává vált.

2021. augusztus 13., 11:49

Szerző:

Éppen hatvan éve, 1961. augusztus 13-án kezdődött meg a fal építése Berlinben. A fal a hidegháború, Németország és a világ megosztottságának fájdalmas szimbólumává vált. A berlini falat a keletnémetek Antifaschistischer Schutzwall, azaz Fasisztaellenes Védőfalnak nevezték, nyugaton pedig Die Berliner Mauer vagy Die Mauer, azaz a Fal néven volt ismert. A fal 1961 és 1989 között létezett, a Nyugat-Berlint körülvevő határépítmény volt Kelet-Berlin és az NDK területén.

Nyugat-Berlint körbezáró határőrizeti rendszert 1961. augusztus 13-án, hajnalban kezdték építeni a keletnémet munkásőrség és néphadsereg egységei. Kezdetben szigorúan őrzött drótkerítés, majd idővel három méter magas betonfal osztotta ketté a várost és képletesen egész Európát. 1961. augusztus 13-án szögesdróttal választották el Berlin keleti és nyugati felét. Ezt a szögesdrótot váltotta fel később a betonból épült és védelmi zónákkal határolt fal. Létezésének szűk három évtizede alatt a fal egyre kifinomultabb, a szökést szinte teljesen lehetetlenné tevő határzárrá alakult át. Számos szökési kísérlet végződött a menekülők halálával.

A fal felhúzására a menekülthullám miatt volt szükség, amely azzal fenyegetett, hogy idővel alaposan megcsappan az NDK népessége. 1949-től, a két Németország megalapításától a fal felhúzásáig nagyjából 3 millióan menekültek az NDK-ból Nyugatra, a legtöbben Nyugat-Berlinen keresztül, mert a nagyvárosban szinte egyáltalán nem volt ellenőrzés a keleti és a nyugati szektorok határán.

A 156 kilométer hosszú határőrizeti rendszeren 28 év alatt mintegy ötezren jutottak át Nyugat-Berlinbe. Több ezer embert elfogtak szökés közben, és sokan életüket vesztették. Az áldozatok többségét lelőtték a keletnémet határrendőrök, mások vízbe fulladtak, és voltak, akik a sikertelen szökés után a börtönben öngyilkosságot követtek el.

A fal 1989-es leomlása a hidegháború befejeződésének emblematikus dátumává változott. 1989. november 9-én a berlini fal leomlása után, Helmut Kohl előterjesztett egy tízpontos programot a két Németország egyesítésére. A létesítmény legnagyobb részét a két német állam egyesülése után lebontották, napjainkban már csak egyes szakaszai láthatóak. A fal leomlásához Magyarországnak is van köze, hiszen 1989. szeptember 11-én Magyarország véglegesen megnyitotta a határait Nyugat felé. Ennek következtében november 9-én leomlott a berlini fal, Európa megosztottsága pedig hamarosan véget ért.

(Kiemelt kép: A berlini fal Keleti Oldali Galéria (East Side Gallery) nevű szakasza a német fővárosban. Fotó: MTI/EPA/Filip Singer)